Pokrokem se jeden nezavděčí, takže i elektromobily mají své nepřátele − pomalu ještě dřív, než se stačily objevit na silnicích. Jedna z námitek říká, že jezdí moc potichu, takže vás zajedou a ani si nestačíte uvědomit, že už jste mrtví. Naštěstí tady máme dost úředníků, kteří bdí nad blahem občanů, protože vědí, že jsou to tvorové v podstatě nesvéprávní.

Pokrok nezastavíš, ale občana je třeba chránit, takže kterási chytrá hlava navrhla, že by vozy poháněné elektrony měly povinně vydávat zvuk, pokud možno zvuk uchu libý. Zatím je to jen takový nápad, ale na proces schvalování můžeme hledět s optimismem − zvlášť když si vzpomeneme na jiná, podobně moudrá nařízení, která už platí.

Navíc ta myšlenka má z pohledu úředníka velký potenciál. Tak třeba jaký zvuk by to měl být? Příjemná je především hudba, takže ano: vozy by měly vyhrávat. Ovšem ne co každého napadne, protože co kdyby někoho napadlo něco závadného. Takže bude třeba odborné komise a samozřejmě se zapojí i Ochranný svaz autorů.

Jenže některá hudba má texty, proto v těch komisích musí zasedat i zástupci všech politických stran. V českých podmínkách se tak sice budeme muset smířit i s Internacionálou a Pochodem rudých námořníků, ale taková už je demokracie, že.

Tak mě napadá: i cyklisté jezdí potichu a sem tam někoho porazí. Neměli by za jízdy povinně zpívat?

Související