Ještě před měsícem se zdálo, že americko-čínská obchodní válka skončí dohodou, nyní naopak celý spor eskaluje a politici, ekonomové a bohužel ani vojáci netuší, kde začínající zápas obou supervelmocí o světovou převahu skončí. Navíc teď za oba státy začínají bojovat obří firmy a nijak při tom nezáleží, zda jsou soukromé či polostátní.
Vláda prezidenta Donalda Trumpa přitvrdila současná cla a hrozí, že dopadnou na celý půlbilionový dovoz z Číny. Současně přiměla společnost Google, aby se odstřihla od spolupráce s čínským technologickým gigantem Huawei. Tuto firmu, včetně jejích 70 poboček, totiž označilo americké ministerstvo obchodu za hrozbu pro národní bezpečnost, a ekonomická válka se tak naplno přesouvá do technologické oblasti. Ve snaze zabránit plánu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce, aby se jeho země do roku 2025 stala technologickým centrem světa.
Položí se Huawei?
Jeden z klíčových prvků tohoto ambiciózního záměru − Huawei se 200 tisíci zaměstnanci po celém světě, který v minulých letech úspěšně konkuroval jak americkým podnikům, tak korejskému Samsungu, je ohrožen. Jednak jeho nové mobily přijdou o operační program Android a tím o oblíbené aplikace, což podkope jejich renomé u většiny zákazníků. Ještě větší ranou ale může být zákaz nakupovat v USA čipy, přičemž v jejich vývoji dominuje právě trojice amerických firem − Cadence, Synopsys a Mentor Graphics. Podle amerického ekonoma Davida Goldmana je dopad takového embarga hypotetický, protože se Číňané ve velkém předzásobili a Huawei, podle japonských analýz, dosáhl velkého pokroku při designu i výrobě čipů vlastních.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později