Zatímco nyní se mluví o brzkém příchodu mobilních sítí 5G a Česko se chystá na veřejnou aukci jejich kmitočtů, pro vývojáře už jsou minulostí a připravují se na to, co přijde potom. Finské město Levi na jaře hostilo několik stovek telekomunikačních odborníků z celého světa, kteří začali připravovat rámcové podklady pro výzkum a vývoj směřující ke vzniku sítí 6G.
Laická veřejnost, zaujatá blížící se vládou 5G, by se nejspíš o přípravě 6G nedověděla, kdyby americký prezident Donald Trump letos v únoru nevyslal do světa tweet následujícího znění: "Chci, aby byly sítě 5G nebo i 6G v USA co nejdřív. Jsou mnohem silnější, rychlejší a sofistikovanější než současný standard. Pokud nechtějí americké společnosti zůstat pozadu, musí vyvinout úsilí tímto směrem. Není důvod, proč bychom měli zaostávat."
Komentátoři se neshodnou na tom, jestli Trump věděl, o čem mluví, nebo jestli si jen trochu nezabásnil. Je ale možné, že se spíš prořekl; pro širší veřejnost vypadá 6G v době, kdy se teprve těší na 5G, jako nesmysl, americká vláda však už dříve upozorňovala, že Čína se v segmentu telekomunikací dostává do vedení, a varovala, že se prostřednictvím aplikací a přístrojů 5G snaží dostat do USA zadními vrátky. Je pravděpodobné, že americké tajné služby přitom nebraly na lehkou váhu ani možnost, že jedním z čínských cílů je síť přespříští generace.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později