První cestu, na které se hodně naučil, absolvoval Roman Sysel, šéf české pobočky evropské přepravní platformy Bolt, ještě jako vysokoškolák. Stačilo, aby se v rámci programu Erasmus posunul o sto kilometrů dál, z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích do Lince. "Ve skutečnosti to bylo strašně daleko. Musel jsem být najednou víc samostatný, potkal jsem lidi z různých zemí a učitele, který tvrdil, že nestačí cestovat po Evropě, že opravdu naučit se mohu nejvíc jen někde hodně daleko. Tam, kde je ten život jiný."

Sysel se usmívá při vzpomínce, jak si plánoval cestu do Maďarska a po této radě skončil na Tchaj-wanu. Nejprve se spolužačkou z Lince procestoval její domovinu během měsíce od severu na jih a pak tam sedm měsíců dokonce studoval. "Po prvním pobytu jsem byl přesvědčený, že zemi znám, že jsem pan Tchaj-wan. Až po druhé cestě mi došlo, že k poznání světa nestačí jen cestovat a bavit se s místními lidmi, ale žít mezi nimi denně. Pak teprve lze cizí zemi, kulturu a místní lidi pochopit," říká Sysel.

Za omezené považuje soudy vzdálených světů očima Evropana či Američana. "Nejsou blbé země, blbé zvyky, jenom jim nerozumíme. Je třeba být na cestách vstřícný, otevřít se, neporovnávat, neodsuzovat. A pak jsou cizí lidé a kultura méně vzdálené a víc pochopitelné."

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.