Způsobuje glyfosát rakovinu, či nikoliv? Otázka, na kterou věda neumí odpovědět se stoprocentní jistotou, potápí německý agrochemický a farmaceutický kolos Bayer.
Ten loni v přesvědčení, že odpověď na výše položenou otázku zní nikoliv, dokončil šestašedesátimiliardovou akvizici amerického Monsanta. A nákup kontroverzní firmy se velmi záhy stal třaskavinou.
Onen glyfosát je hlavní složkou přípravku proti plevelům prodávaným pod názvem Roundup. A ten ve Spojených státech figuroval v několika soudních sporech, ve kterých jej poškození označovali za příčinu svého onemocnění rakovinou. V polovině května jim soud dal za pravdu. K nákladům za akvizici tak Bayeru přibylo odškodnění ve výši dvou miliard dolarů a výhled tisíců dalších žalob, které mohou donedávna prosperující německou firmu paralyzovat.
"Pokud je Roundup tak bezpečný, jak tvrdíte, tak se ho napijte," přiletěla z poroty reakce na otázku jednoho z právníků Bayeru, co má firma udělat, aby dokázala zdravotní nezávadnost přípravku. O té se vědci stále přou. Nikdo z právního týmu zastupujícího německou stranu se nicméně pro hozenou rukavici neshýbl a bílý kanystr se "zdravotně nezávadnou" chemikálií k ústům nepozvedl. Symbolizují tak zdravý rozum i nejistotu, které glyfosát vyvolává. Jak v rovině zdravotních dopadů práce s Roundupem, tak přeneseně i na úrovni vysokého byznysu. Nikdo totiž v tuto chvíli neví, jak devastační účinky může spojení s Monsantem pro Bayer mít.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později