Už více než sedm let se mohou před soud dostat nejen lidé, ale i firmy, které se dopustí trestného činu. Záznam v trestním rejstříku už za tu dobu má přes 400 podniků. Některé s trestem od soudu odešly i opakovaně. Celkem 77 společností, tedy téměř pětině odsouzených, pak soudci uložili trest nejvyšší − nařídili jejich zrušení. V likvidaci ale nakonec skončila i část těch, které soud přímo nezrušil, jen jim zakázal provozovat část jejich byznysu.
Na zákon, jehož vzniku předcházela více než desetiletá diskuse, ale stále častěji míří kritika. Po změně normy volá mimo jiné i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policie a státní zástupci teď totiž podle ní často stíhají jen "prázdné schránky" − firmy bez sídla a bez majetku, které nevykonávají žádnou podnikatelskou činnost. Stíhání pak zbytečně zatěžuje policii i soudy a nápravný efekt trestu ve výsledku chybí.
Jak takové stíhání "prázdných schránek" vypadá? "Ve chvíli, kdy zahájíte úkony v trestním řízení, obvykle nemáte statutární orgán. Tím je totiž zpravidla příslušník cizí státní národnosti, který opustil Českou republiku bezodkladně poté, co podepsal zápis o svém jmenování. Nemáte majetek, sídlo, výrobu, cokoliv byste mohli v trestním řízení postihnout. Výsledkem je sankce, která je nevykonatelná," popsala Bradáčová na setkání Ethics & Compliance Officer Clubu se zástupci firemního sektoru.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později