Chemik František Štěpánek vyvíjí miniaturní roboty, kteří dovedou dopravit v těle lék až na místo určení. Projekt zkoumající využití těchto robotů v boji proti rakovině až do loňského roku financovala biotechnologická firma Sotio miliardáře Petra Kellnera. "Nyní dobíhají některé pokusy a chystá se analýza výsledků celého projektu," sděluje Richard Kapsa ze společnosti Sotio. Pokud budou výsledky zajímavé, zváží firma poskytnutí další podpory.
Profesor Štěpánek s kolegy na Vysoké škole chemicko-technologické sestavuje chemické roboty podobně, jako když se montuje auto. "Jednotlivé části jsou ale miniaturní a pohromadě drží díky chemickým vazbám nebo vzájemnému působení iontů," vysvětloval Štěpánek před časem v rozhovoru pro Ekonom. Když se tyto "součástky" složí, vznikají kapsle podobné velikosti jako buňky, které mají uvnitř prostor a v něm mohou transportovat určité látky, například léky.
Štěpánkův tým zatím zvládl výrobu miniaturních robotů a zaměřuje se hlavně na sledování jejich chování v živém organismu. Výzkumníci zjistili, že nemá smysl bojovat proti hydrodynamice krevního řečiště. Nesnaží se tedy k robotům připojit části, které by aktivně řídily jejich pohyb. Spíše upravují jejich povrch tak, aby se při průchodu krevním řečištěm "přilepili" na vhodné místo a kapsle dopravila případný lék, kam je potřeba.
Za peníze od společnosti Sotio vědci vymýšleli, jak chemické roboty s lékem nasměrovat k nádorovým buňkám. A první výsledky laboratorních testů vypadaly nadějně. Štěpánek s kolegy vyzkoušel chování přenašečů v tkáňové kultuře a provedl testy na myších s nádorovým onemocněním.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později