Na Wall Street se tvoří fronta. Jedněmi dveřmi do budovy newyorské burzy vstupují technologičtí jednorožci čili superúspěšné start-upy s hodnotou přesahující miliardu dolarů. A z druhých dveří vyjíždějí venture kapitalisté s pomyslnými povozy naloženými pytli peněz. Investiční cyklus dobíhá a nastal čas sklizně. Po výborném roce 2018 přichází ještě lepší rok 2019. Podle švýcarské banky UBS by letos na burzu mohlo vstoupit více než sto jednorožců včetně těch největších jmen. A miliardové hodnoty změní v bezprecedentním objemu majitele.
"Co se týká objemu, překonáme podle všeho všechny dosavadní rekordy," řekla CNBC Kathleen Smithová z Renaissance Capital, jež odhaduje, že při obvykle průměrném patnáctiprocentním úpisu se letos na trh dostanou z technologického sektoru akcie v hodnotě přesahující 100 miliard dolarů. To je více peněz, než před dvaceti lety nasbírali internetoví pionýři v době první dotcomové bubliny, jež splaskla v březnu 2000. I když ale třeba z Uberu zní, že firma nemusí být nikdy profitabilní, paralely s dvě dekády starou katarzí nikdo příliš nemaluje. Na druhou stranu se množí hlasy, že velké očekávání může vystřídat velké zklamání.
Jako v případě předskokana v podobě Lyftu. Ten na trh vstoupil na konci března, o akcie proběhla pomyslná rvačka, firma prodala více akcií, než původně zamýšlela, a trh společnost, která loni prodělala téměř miliardu dolarů, ohodnotil na více než 24 miliard. Ovšem těm, kteří akcie obratem neposlali dále, spokojený úsměv dlouho nevydržel. Po úvodním rozruchu se Lyft zařadil mezi propadáky měsíce dubna a v jednu chvíli ztrácel až 35 procent své upisovací hodnoty. "Předpokládáme, že tento vývoj nebude jediný a řada primárních emisí své fanoušky v následujících měsících hodně zklame," komentoval situaci technologický investor Fred Wilson, který mimo jiné financoval projekty, jako je Twitter, Zynga nebo Coinbase.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později