Příliš dlouhé povolovací řízení často zmiňují developeři i odborníci na stavební právo jako jeden z klíčových faktorů, proč ceny nových bytů v posledních letech výrazně rostou. V Praze podle analýzy poradenské společnosti Deloitte v závěru loňského roku vystoupaly ceny na 104 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před několika lety přitom byla cena 100 tisíc korun za metr čtvereční hranicí, která oddělovala běžné a luxusní bydlení. Věcný záměr stavebního zákona, který ministerstvo pro místní rozvoj poslalo v únoru do připomínkového řízení, má povolování staveb zrychlit. Díky tomu by se měl zvýšit počet bytů, které jsou developeři schopni postavit, a alespoň teoreticky tak snížit schodek mezi nabídkou a poptávkou, který žene ceny bydlení vzhůru.
Nový stavební zákon by měl zkrátit povolovací řízení staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Mezi hlavní novinky, které to mají zajistit, patří sloučení územního a stavebního řízení a posouzení vlivu stavby na životní prostředí. "Změny spočívající v integraci a koordinaci administrativních procesů studie Světové banky Doing Business dlouhodobě vyhodnocuje jako nejpřínosnější," vysvětluje partner advokátní kanceláře KVB Stanislav Kadečka, který se na přípravě návrhu podílel.
Chystají se ale i změny ve struktuře stavebních úřadů. Ty nynější v obcích a krajích zaniknou a nahradí je ucelená státní stavební správa. Na jejím vrcholu bude stát Nejvyšší stavební úřad. Nová struktura podle ministerstva pro místní rozvoj mimo jiné umožní pružně přesouvat úředníky do míst, kde je to vzhledem k počtu žádostí zrovna třeba.
Návrh dále počítá s tím, že pokud se úřad nevyjádří k žádosti o povolení stavby do 30 dnů od doručení, bude platit takzvaná fikce souhlasu. Jinými slovy bude se mít za to, že se stavbou souhlasí.
Odborníci na stavební právo se shodují v tom, že lepší nastavení struktury stavebních orgánů povolování staveb urychlí. "Podstatný vliv na délku povolovacího procesu by však měla mít zejména povinnost zajistit si všechna vyjádření a stanoviska dotčených orgánů ze strany stavebního úřadu a omezení možnosti sousedů blokovat povolení stavby," říká vedoucí advokátka Eversheds Sutherland Dominika Veselá.
Úředníci bez kvalifikace
Jestli se však skutečně podaří zkrátit povolovací řízení na jeden rok, jak počítají autoři návrhu, není jisté. "V minulosti jsme se již setkali s řadou novel stavebního řízení. Vždy bylo slibováno, že dojde ke zrychlení povolovacích předpisů, a následná realita byla jiná," upozorňuje vedoucí právního oddělení realitní kanceláře M&M Reality Lukáš Štrajt. Důležité podle něj bude, aby sloučení územního, stavebního řízení a posouzení vlivů nebylo jen formální a jednotlivá úřední stanoviska se prakticky stejně jako nyní nevydávala samostatně.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později