V únoru Evropská komise vydala Česku své pravidelné každoroční hodnocení ekonomické a so­ciální situace. Vedle chvály za slušný hospodářský růst, investice či stav finančního sektoru se ale také navezla do neochoty Česka reformovat svůj sociální stát, podpořit podnikatele či vyřešit rozevírající se nůžky mezi centry a periferiemi země.

Vláda proto připravuje odpověď na výtky Evropské komise v Národním plánu reforem. Na stůl kabinetu by se měl dostat až v dubnu, ale jeho první verzi má týdeník Ekonom k dispozici.

Dokument vyjmenovává jednotlivé úspěchy vlády a záměry pro letošní rok, ale jako červená nit se táhne plán skepse, že "dobře už bylo": "S očekávaným hospodářským vývojem je spojena řada rizik, jež v úhrnu považujeme za výrazně vychýlená negativním směrem."

Pro posuzování celkové úspěšnosti Česka je plnění unijní Strategie 2020. Ta nahradila dost kritizovanou Lisabonskou strategii a dává si realističtější cíle.

V některých bodech nemá Česko žádný problém. To se týká především zaměstnanosti, která aktuálně hraničí s někdejší komunistickou plnou zaměstnaností. Jestliže unie chce zvýšení celkové míry zaměstnanosti osob ve věku 20−64 let na 75 procent, v Česku je to nyní už těsně přes 80 procent.

Ne všude je to ale takto růžové. Tradiční problém má republika s financováním kvalitního výzkumu. Unijním cílem je dosáhnout úrovně veřejných výdajů na vědu, výzkum, vývoj a inovace jednoho procenta HDP. Česko se sice lepší z extrémně nízkých hodnot (v roce 2010 to bylo jen 0,62 procenta), přesto za rok 2017 to bylo stále jen 0,7 procenta HDP.

Podobné je to s ekologií. Česko zvládlo navýšit podíl obnovitelných zdrojů v celkové konečné spotřebě, ale naprosto to nezvládá v dopravě. Nedaří se dosáhnout ani cíle energetických úspor.

A nečekaně vyskočilo varování i u vzdělávacího systému. Podíl Čechů, kteří prošli vysokou školou, je stále dobrý, ale varující je nárůst lidí předčasně odcházejících ze vzdělávacího systému. Na všechny tyto problémy by právě Národní plán reforem měl reagovat.

Diplomatické varování z Bruselu

Hodnotící zpráva Evropské komise je tento rok velmi varující, pokud umíte číst mezi řádky. Diplomatickým bruselským jazykem hned na začátku připomíná, že i přes hrozící zpomalení "pokračující hospodářský růst přináší neocenitelnou příležitost k zesílení strukturálních reforem". Ale pak už jen vyjmenovává, kde všude Česko čas reforem promarnilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.