Až do podzimu 2013 to vypadalo, že nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi se Česká republika stala definitivně příliš malou. Měl plno práce s prodejem středoevropského pojišťovacího byznysu skupině Generali a staral se hlavně o rychle rostoucí čínský trh spotřebitelských úvěrů. Těch pár projektů v Česku − jako byla třeba internetová Air Bank − vypadalo jen jako přívěsek v životě globálního byznysmena, který vlastnickou a řídicí strukturu své skupiny umístil do Nizozemska.
Ale pak se Kellner rozhodl pro svůj dosavadní největší obchod − v listopadu 2013 PPF za 63,6 miliardy korun získala téměř 66procentní podíl v tuzemské Telefónice a pět milionů Čechů najednou volalo s Kellnerem.
Od té doby lze vidět jeho apetit se znovu ve velkém realizovat v Česku. V roce 2018 PPF koupila největšího výrobce dopravního strojírenství Škodu Transportation, ve stejném roce vstoupila skupina do poskytovatele hlasových a datových služeb ČD − Telematika. O rok dříve se vrhla na e-shopy skupiny Mall. A vrcholem byla zatím minulý rok výhra v ožehavém tendru na české silniční mýto za 10,75 miliardy korun, kde prostřednictvím CzechTollu opět vystupuje PPF.
Ještě před pár lety měl Kellner v Česku jen několik finančních služeb a pár realitních projektů, nyní je však už zase vidět všude. Rutinní nákup na internetu se mění v nekonečné partnerství s PPF − poskytuje vám internetové připojení, pak internetové bankovnictví a nakonec i ten e-shop, kde nakoupíte.
Infografika: V Česku sílí víc Kellner než Babiš
A podle všeho skupina s expanzí v Česku zdaleka nekončí. Ohlašované spojení Kellnerovy Air Bank, Home Creditu a Monety v jeden z největších tuzemských bankovních ústavů sice zatím nedopadlo, ale za definitivní konec to spousta znalců trhu rozhodně nepovažuje.
PPF se podle informací Ekonomu stále zajímá například o televizi Nova, spekuluje se i o zájmu Kellnera být v pozadí chystané soutěže na čtvrtého telekomunikačního operátora.
"V České republice má nyní skupina PPF diverzifikované portfolio, působí v oblasti bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, strojírenství, v realitách či biotechnologiích," vypočítává aktuální oblasti zájmu Jitka Tkadlecová z oddělení komunikace PPF. Zda má skupina zájem účastnit se dalších velkých obchodů v tuzemsku, ale říct nechce: "K obchodní strategii a plánům společnosti se z pochopitelných důvodů nevyjadřujeme."
Na to, jak Kellner znovu v Česku vyrostl, je okolo něj až překvapivý klid. Trůní na špici nejbohatších lidí země − je podle Forbesu 73. nejbohatším člověkem světa s majetkem za 15,5 miliardy dolarů (až daleko za ním je Andrej Babiš na 617. místě s 3,5 miliardy). Ale to už je roky stále stejné. Nejbohatší Čech se nenechává spatřovat, existuje jen minimum jeho fotek. Své soukromí si hlídá nejen v práci − v sousedství své usedlosti ve středočeském Dolním Podkozí postavil uzavřenou daňčí oboru, takže si de facto oplotil les.
Mediálně nejvýraznější celebritou z Kellnerova rodu je tak teď jeho dcera Anna, která je několikanásobnou mistryní parkúru, bojuje o další úspěchy a jejím partnerem je miliardář Daniel Křetínský.
Infografika: V Česku sílí víc Kellner než Babiš
Pokus vylákat Kellnera na světlo naposledy předvedl senátor Pavel Fischer kvůli kauze Huawei, obratem ale dostal zamítavou odpověď. Kellner tak sice není a asi nebude vidět, ale růst jeho PPF v Česku za poslední roky je viditelný velmi.
Opoziční smlouva byznysmenů
Být v Česku viditelnější ovšem také znamená mít dobré vztahy s politickou elitou, ať už protože nakupujete od státu, nebo protože stát velké nákupy nakonec povoluje.
Ještě před pár lety měl Petr Kellner v Česku jen několik finančních služeb a pár realitních projektů, nyní je však už zase vidět všude.
Když Kellner pořizoval na podzim 2013 Telefóniku, nemohl si být úplně jist, jak moc ho mají aktuální tuzemští politici v lásce. S Václavem Klausem měl sice dobré vztahy, což je dosud vidět na darech pro jeho institut (z celkových 12,7 milionu korun darů se v roce 2017 PPF podílela devíti miliony), jenže Klaus už od ledna 2013 prezidentem nebyl. A Zeman představoval velkou neznámou.
Ještě horší to bylo po sněmovních volbách. Letité vazby na tradiční strany najednou byly k ničemu a na ministerstvu financí seděl přímo jeden z největších tuzemských byznysmenů Andrej Babiš.
Miliardáři začali v očekávání ostré války boháčů nakupovat média jako vlivový nástroj (spolumajitel Penty Marek Dospiva to příznačně označil při nákup Deníku jako "atomový kufřík"). Kellner sám nenakupoval, ale jeho blízký spolupracovník a obchodní partner Daniel Křetínský zainvestoval do deníku Blesk a s ním spojených médií.
Žádná politicko-mediální válka se však nakonec nekonala. Miloš Zeman svou levicovou rétoriku "dolních deseti milionů" brzy odhodil a začal naopak prosazovat ve velkém ekonomickou diplomacii na Východ.
To se Kellnerovi velmi hodilo. Symbolem se stal let prezidenta z podzimu 2014, kdy se ze státní návštěvy vrátil soukromým letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. "Díky této nabídce jsem mohl spát o 3,5 hodiny déle," prohlásil pak v rozhlasu a dodal: "Hlava státu má právo na odpočinek. Nikdy jsem se během svého života nenechal zkorumpovat. A cesta letadlem mě rovněž nezkorumpuje."
O poznání komplikovanější je to s Andrejem Babišem, který nyní zcela dominuje české politice. Vztah obou miliardářů působí ze všeho nejvíc jako opoziční smlouva.
Infografika: V Česku sílí víc Kellner než Babiš
Týmy PPF i Agrofertu jsou schopny si najít každý své pole působení. A tendr na mýto ukázal, že pokud to nevadí agrochemickému impériu, PPF může získat i ty největší státní zakázky.
Poslední výsledky obou důležitých firem ukazují pokles zisku, ale u každé z nich je to jiný příběh. Skupina PPF dosáhla za rok 2017 čistého zisku 16,5 miliardy korun, oproti předchozímu roku je to pokles o více než devět miliard korun. Aktiva skupiny ovšem rychle rostou, dosáhla 975 miliard korun, což znamená meziroční vzestup o 41 procent.
Zisk koncernu Agrofert se meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun, ale skupina se už příliš nerozrůstá. Zato PPF kupuje, na co přijde. "Společnosti s majetkovou účastí PPF zaměstnávají v Česku 13 900 lidí," vypočítává Tkadlecová čísla ke konci minulého roku. To sice není ani desetina ze 170 tisíc lidí, kteří různě po světě pro PPF pracují, ale počty v Česku se razantně zvyšují.
A zvyšují se tak i daně pro erár: "V České republice společnosti s majetkovou účastí skupiny PPF odvedly za rok 2017 daň z příjmů 2,1 miliardy korun, čímž se v žebříčku největších plátců daní ministerstva financí umísťujeme mezi prvními deseti. Na sociálním a zdravotním pojištění za své zaměstnance tyto společnosti v roce 2017 odvedly dalších téměř 2,6 miliardy korun. Celkem jsme tedy na daních a odvodech předloni přispěli do státního rozpočtu necelými pěti miliardami korun," odvrací Tkadlecová častou kritiku, že skupina má domicil v nizozemském Amsterdamu.
Skoro to vypadá, jako by Česko v posledních letech neovládl Babiš, ale Kellner.
Základní infrastruktura v rukou PPF
Speciálně koupě Telefóniky udělala z někdejšího finančního dravce významného hráče a zaměstnavatele v základní infrastruktuře státu. Telekomunikace jsou nyní pro PPF druhým nejvýznamnějším oborem po finančnictví.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později