V dílnách střední školy Mesit v areálu stejnojmenného strojírenského podniku na okraji Uherského Hradiště je ve středu před obědem praktická výuka v plném proudu. V jedné z hal obsluhují žáci nematuritních oborů vrtačky a frézky, v další prostorné místnosti programují studenti počítačově řízené obráběcí stroje
"Pan učitel nám zadal, abychom navrhli a vyfrézovali kostku. Před chvilkou jsme začali," říká osmnáctiletý Jan z třetího ročníku školy, který pracuje u jednoho z monitorů.
Ve vedlejší místnosti probíhá u terminálu obráběcího stroje živá debata. "Pokoušíme se vyfrézovat šachovou figurku, pěšce. Napsal jsem program, ale ještě s tím trochu bojuju. Je tam nějaká chyba, musíme ji najít a opravit," říká Štěpán, devatenáctiletý student posledního ročníku.
"Mesit jsem si vybral kvůli tomu, že to mám blízko. Hlavně je to tady ale víc orientované na praxi. V některých jiných školách se o tom spíš jen teoreticky vykládá, ale tady si to člověk vyzkouší a naučí se to. Co jsme se bavili s kamarády z ostatních škol, tam se hlavně dívají na obrázky," dodává.
I jeho mladší spolužák Jan si školu vybral kvůli praxi. "Dostal jsem se na průmyslovku i sem, ale rozhodl jsem se pro Mesit, protože je tady víc praxe. Připadalo mi to výhodnější, protože hraju fotbal a nemám tolik času na učení. Očekávání se naplnilo stoprocentně," popisuje.
Uherskohradišťská škola Mesit je jednou z nejméně 17 středních odborných škol a učilišť, které v Česku provozují výrobní, obchodní či zdravotnické společnosti. Hlavní výhodou je kromě zázemí často bohatých firem také bezprostřední sepětí teoretické výuky s praxí, kterou žáci získávají přímo v provozech mateřských podniků.
Infografika: Firmy provozují školy. Státu navzdory
V posledních letech, kdy si domácí firmy stěžují na nedostatek absolventů technických oborů i na jejich nedostatečnou připravenost, tak firemní školy představují velkou výhodu. Kvůli vysokým nákladům a složitému schvalovacímu systému se ale od roku 1990 odhodlalo ke zřízení vlastní školy pouze několik podniků. "Velmi si vážím firem, které se do toho pustily. Odpovídají za výuku i praxi, musí na školy doplácet a stát jim přitom nejde naproti," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Vlastní školy mají družstva COOP...
Koncept firemní či podnikové školy není v českém prostředí ničím novým. Kořeny zřejmě nejstarší takové instituce − humpolecké Střední školy informatiky a cestovního ruchu − sahají až do 70. let 19. století. V té době vznikla v tomto vysočinském městě takzvaná pokračovací škola, která se několikrát přejmenovala a v roce 1954 se poprvé dostala do družstevní správy. Po několika letech byla zestátněna, ale v roce 1981 přešla zpět pod Svaz českých a moravských spotřebních družstev COOP, kam patří dodnes.
COOP je z historických důvodů zřizovatelem největšího počtu škol, spravuje jich v současné době celkem osm. Největší z nich je znojemské Střední odborné učiliště a střední odborná škola, kterou navštěvuje přes 730 žáků a patří k největším středoškolským zařízením na Znojemsku. K učilišti, které dříve vychovávalo hlavně prodavače a další zaměstnance pro někdejší spotřební družstvo Jednota, přibyla počátkem 90. let střední škola se zaměřením na podnikání, které je stále jedním z nejžádanějších studijních oborů.
"Registrujeme velký zájem také o další maturitní obory, zejména cestovní ruch a hotelnictví a turismus. V oborech s výučním listem je velký zájem o naše tradiční obory kadeřník, kuchař-číšník, automechanik a především o obor truhlář," říká ředitel školy Libor Hanzal. Důvodem velkého zájmu je podle něj velmi dobrá perspektiva uplatnění absolventů na pracovním trhu. "Velká poptávka zaměstnavatelů je i po absolventech oborů sociální činnost, kosmetička a prodavač," dodává Hanzal.
Infografika: Firmy provozují školy. Státu navzdory
... i Škoda a pražský dopravní podnik
Největší českou podnikovou školou je Střední odborné učiliště strojírenské Škoda Auto, které mělo v loňském školním roce 884 žáků. Škola vznikla v roce 1927, dva roky po spojení mladoboleslavské firmy Laurin & Klement s plzeňským koncernem Škoda.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později