Karel Čapek nevynalezl jen slovo robot, ale i téma umělých bytostí ohrožujících lidský druh − R.U.R. je první literární dílo, v němž umělá inteligence zlikvidovala tu naši. Tehdy to byla alegorie, dnes už ale jako by na nás roboti číhali za nejbližším rohem: každou chvíli se dočteme, jak šikovné roboty zavedla ta a ta továrna, komu AI sebrala práci nebo brzy sebere, a před stroji chytřejšími než lidé varují i vědeckotechničtí guruové kalibru Stephena Hawkinga nebo Elona Muska. Když si vypůjčím postavu z jiného Čapkova románu, dnešní pan Povondra aby se po přečtení novin šel rovnou oběsit…

Jenže ono to není tak horké. Především "roboti" u výrobních linek nejsou žádní roboti (tedy autonomní, samostatně jednající stroje), ale jen programovatelné manipulátory o nic chytřejší než automatická pračka. Podobně je tomu i s "umělou inteligencí", což je jen eufemismus pro schopnost neuronových sítí učit se. Jestli to má s nějakou inteligencí něco společného, pak spíš s inteligencí švába než člověka. Jak funguje ta naše, pořád nevíme.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.