Na cestách se víc než o památky zajímá o lidi z okraje společnosti a ty fotografuje. Přitom je Pavel Nasadil profesí architekt. Je spolumajitel pražského ateliéru FAM Architekti a partnerem v britské architektonické kanceláři Feilden+Mawson.
"Moje cestování je v posledních letech úzkoprofilové. Fotil jsem například věznice pro mladistvé v Sieře Leone nebo frontovou linii na východní Ukrajině," říká s tím, že strach na takových místech nemá. "Jezdím tam, kde je to bezpečné."
Kdyby měl ovšem jmenovat zemi, která se mu líbí jako architektovi, pak má bez rozmýšlení jasno. "Írán mě zaujal díky historické lidové pouštní architektuře, která vzniká z tradic a bez architektů. Spousty mých kolegů se snaží napodobovat její lehkost a přirozenost," vysvětluje.
Írán poznal vlastně na své první velké cestě. V roce 2000 ještě jako student architektury vyrazil po Hedvábné stezce přes Turecko, Írán, Pákistán až do Indie. A od té doby objevování neznámých krajů a hlavně kultur propadl. Ty přitom nemusí ležet jen mimo Evropu.
Do Velké Británie zajíždí Nasadil každý měsíc a zanechal tam i stopu architekta. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří rekonstrukce bývalé soudní budovy Nejvyššího soudu Spojeného království v centru Londýna, tamtéž revitalizace stanice metra Green Park a poblíž Londýna přeměna bývalé letecké základny RAF na obytné domy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později