Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) chystá na letošek menší novelu zákona o státním zastupitelství. Ta má za cíl hlavně časově omezit mandát vedoucích žalobců. Tedy nejvyššího státního zástupce, vrchních, krajských a okresních státních zástupců. Vláda by nově navíc mohla odvolávat vedoucí žalobce pouze na základě kárného provinění. "Připravovaná dílčí změna je odůvodňována doporučením jednoho z orgánů Rady Evropy a má mít dle předkladatelů především protikorupční potenciál," říká v rozhovoru pro Ekonom vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
Zdá se přitom, že to bude na delší dobu poslední zásadnější změna zákona z roku 1993. Zcela nový zákon, který v minulosti výrazně prosazovali sami státní zástupci, tak na stole opět nebude. Prvotní návrh nového zákona o státním zastupitelství, na jehož podobě se podílela sama Bradáčová, se přitom dostal až do Poslanecké sněmovny. Z ní ho stáhla k dopracování bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Pod dalším vedením resortu se norma dostala do rukou tehdejšího náměstka Roberta Pelikána. Ten nechal zákon předělat a ještě před rokem, už jako ministr, ho chtěl prosadit. "Od vzniku návrhu došlo ke změnám, vedle nichž by původní návrh neobstál. Tou podstatnou je připravovaný vznik Úřadu evropského prokurátora," říká Bradáčová s tím, že se vidiny nového kodexu nevzdává.
Nový zákon o státním zastupitelství, který by nahradil ten současný z roku 1993, byl v minulosti velmi intenzivně diskutován. Jeho poslední verze je "zaparkovaná" mezi rozepsanými kodexy na resortu spravedlnosti. O čem vlastně zákon byl?
Návrh se týkal zásadní systémové změny v soustavě státního zastupitelství, a to zrušení vrchních státních zastupitelství a vzniku speciálního úřadu. Ten by nahradil odbory závažné hospodářské a finanční kriminality na obou vrchních státních zastupitelstvích. Pozměnily by se tak hierarchické vztahy v naší soustavě. Změny by se dotýkaly celé justice, protože by se narušilo současné pravidlo, že státní zastupitelství kopírují svojí působností působnost soudů. To vyvolalo ohlasy představitelů soudních institucí. Bylo to také velmi politicky probírané téma.
Probíraný byl zejména vznik zmíněného speciálu…
Byla to jedna ze zásadních a logických změn, ale nebyla to změna jediná. Debaty se ale dost zúžily jen na tento návrh.
Takže klíčové bylo zjednodušení soustavy. Jste i dnes pro toto osekání?
Jsem všemi deseti pro to, abychom měli třístupňovou soustavu. Nenašla jsem v mezidobí žádné argumenty, které by mě přesvědčily o opaku.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později