Letošní rok se zapsal do hospodářských dějin Česka jedním primátem: příjmy lidí rostly nejrychleji za posledních 15 let. Podle Hospodářské komory výdělky v českých firmách stouply v průměru o devět procent. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí dosáhla více než 31,5 tisíce korun. Odečteme-li znehodnocení peněz inflací, reálné příjmy v soukromém sektoru se zvýšily o více než šest procent. Podobným tempem rostly i platy státních zaměstnanců. Jak se změní čísla na výplatních páskách v roce 2019?
Největší radost z přidávání bude v příštím roce panovat ve veřejném sektoru. Vláda letos postupně schválila růst platů jednotlivých profesí, který tak má v průměru za celou státní správu dosáhnout osmi procent. Od prvního ledna se přitom bude zvedat jak základní složka (o pět procent), tak nejrůznější příplatky − průměrně o tři procenta. Ovšem ne každý dostane přidáno stejně.
Stát předhání soukromníky
Jednoho z nejvyšších nárůstů platů se dočkají učitelé. Ti sice měli slíbeno 15 procent navíc už od letošního října, nakonec ale vláda tento záměr posunula až na leden 2019. Z podobně velkého procentuálního vzestupu platů se budou těšit také civilní zaměstnanci státních zastupitelství a soudů. Na úřadech práce pak potěší úředníky o desetinu vyšší plat stejně jako pracovníky České správy sociálního zabezpečení. O osm procent si polepší policisté a hasiči. A o devět procent politici.
Celkem půjde v příštím roce na platy ve státním sektoru zhruba o 30 miliard korun více než letos. Nevídaná štědrost vlády nicméně začíná znervózňovat soukromý sektor: růst platů "ve státním" začíná nabírat vyšší tempo než ve firmách. "Celkový průměr zvyšování platů o osm procent převýší růst mezd v soukromé sféře, a to je špatně. S tím nemůžeme souhlasit, když soukromá sféra živí tu státní," kritizuje mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.
Přidání se dočká většina profesí ve veřejné správě. Nejvíce si polepší učitelé a civilní zaměstnanci soudů.
Kromě toho firmy znepokojuje ještě jeden fakt: přidávání ve veřejném sektoru vytváří tlak na růst mezd u soukromníků. Ten by přitom byl velký i tak: českým podnikům chybí zhruba 300 tisíc zaměstnanců, a tak si přeplácejí a přetahují ty stávající. Například odboráři požadují po zaměstnavatelích, aby v roce 2019 na výplatní pásky přihodili o sedm až devět procent více než letos. A to už začíná být pro řadu firem problém. "Zvyšování mzdových nákladů bez odpovídajícího růstu produktivity a výkonů ohrožuje konkurenceschopnost podniků na trhu," tvrdí například šéf hutního podniku Z Group Vladimír Sako. Vláda navíc schválila další zvyšování minimální mzdy. Ta od ledna vzroste o 1150 korun na 13 350 korun. I to může být pro firmy z některých oborů problém. "Nová výše minimální mzdy pro rok 2019 už bohužel přinese i mírné propouštění v obslužném personálu," tvrdí předseda představenstva oděvního družstva Vývoj Radek Chládek.
Z ohlasů firem vyplývá, že růstu mezd, který požadují odboráři, se dočkají zaměstnanci jen někde. V mnoha společnostech se už loňské či letošní přidávání v podobné výši konat nebude. Přesto má podle odhadů Hospodářské komory průměrný růst mezd v soukromém sektoru i v příštím roce atakovat osmiprocentní hranici. Po odečtení očekávané zhruba dvouprocentní inflace, tedy jak ve státním, tak u soukromníků, lidé vydělají v průměru zhruba o šest procent více.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později