Československý stát vznikl 28. října 1918, ale ten den se zdaleka nerozhodlo o všech podstatných záležitostech. Republikánské zřízení se vyhlásilo až 13. listopadu prozatímní ústavou. Na československou korunu si pak nadšení obyvatelé nového státu museli počkat až do 25. února 1919. A reálně se jim do ruky dostala až v dubnu.

Ale právě v té chvíli vznikl také jeden z nejcharakterističtějších rysů Čechů − po letech problémů rakouské měny a válečné inflace se národ ztotožnil s vizí silné, stabilní a deflační koruny. První ministr financí Alois Rašín novou ekonomiku republiky vtěsnal do známého výroku "Pracovat a šetřit!".

Silná koruna zprvu uspěla ekonomicky i psychologicky, a tak když už za první republiky začala škodit, bylo velmi složité se jí zbavit a devalvovat. Ani komunisté víru v silnou korunu zcela nezabili a jedny z největších protestů vyvolalo právě znehodnocování měny.

Po roce 1989 se Češi opět ztotožnili s posilující stabilní měnou a naposledy centrální bankéři v roce 2013 při zavedení kurzového závazku od české veřejnosti hodně zkusili za to, že oslabují měnu.

To už je ale zapomenuto a centrální banka se naopak ve velkém chystá oslavit stovku koruny, od výstavy na Pražském hradě až po nejrůznější publikace: "Věřím, že se nám příští rok podaří občanům připomenout fakt, na který mohou být právem hrdí, a sice že už 100 let platíme vlastní a v celosvětovém měřítku velice úspěšnou měnou, která se stala jedním ze znaků naší státnosti," říká guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.