Paměť je něco kreativního, protože díky ní aktivně za­pomínáme věci, o kterých se mysl domnívá, že je nebude potřebovat, a zároveň v trochu jiném balení obnovuje vzpomínky, tak aby se hodily do současnosti. Na obojí má mysl své programy, takže si pak někdy pamatujeme věci, co se nikdy nestaly, a ty, co se staly, vnímáme jinak. Paměť na jednu stranu s námi hraje ošidné hry, ale na druhou stranu nám skutečně důležité věci v hlavě rezo­nují bez ohledu na to, co si o nich myslíme. Pokud bych tuhle celou záležitost dovedl do nějakého, byť podivného konce, co mi rezonuje hlavou?

Od úspěchu k dluhům

Na prvním místě to je úvaha Jana Sokola o tom, jak jsme si za společenskou prioritu už někdy v osvícenectví vybrali prosperitu a pak jsme k ní v posledních desetiletích přidali úspěch. V době, kdy děti chodily bosé do školy a chudáci umírali na tuberu, bylo zapotřebí více blahobytu. Už kvůli důstojnému a svobodnému životu. Takže blahobyt byl zpočátku cestou k plnějšímu životu a úspěch byl možností, jak být sám sebou a stát na vlastních nohách. Jenže v okamžiku, kdy se nám popletly cesta a cíl, tak vznikl důraz na peníze, ještě víc peněz, ještě víc úspěchu, a protože to hmotný svět v tak velké míře nedovoloval, začali jsme žít na dluh, a to nejenom v bance, ale také ve stavu mostů, v kvalitě půdy, pestrosti lesa a početnosti motýlů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.