V boji o největší státní zakázku za více než 200 miliard korun zatím zvítězil strach. Přestože Andrej Babiš dlouhodobě tvrdil, že dostavba Jaderné elektrárny Dukovany je triviální byznys, v premiérském úřadu zjistil, že tomu tak rozhodně není, a zařadil ve velmi drahé a geopoliticky ožehavé zakázce zpátečku. Místo dostavby chce prodlužovat životnost dosavadních bloků. Zhruba za 20 miliard korun tak Dukovany budou sloužit o deset let déle, tedy do roku 2045.

I po tomto časovém odsunu ale problém nezmizí. A už nyní by i bez posunutí ukončení provozu starých bloků byl časový harmonogram nové výstavby v mírném skluzu. Takže zásadní energetické, ale i finanční a politické rozhodnutí je za chvíli zase před námi.

Uchazeči proto ve svém lobbingu vůbec nepolevují. V širším výběru je šest konsorcií, ale reálnou šanci mají nyní podle všeho jen dvě − ruské, vedené Rosatomem, a jihokorejské KHNP. Podle zjištění Ekonomu tak nakonec vláda bude stát před rozhodnutím: buď nechá v Dukovanech postavit obdobu leningradské elektrárny v režii Rusů, nebo zvolí technologii elektrárny Barakah, kterou Jihokorejci vybudovali ve Spojených arabských emirátech. To jsou hlavní referenční stavby, kterými se uchazeči budou snažit přesvědčit českou vládu, že na zdárné zvládnutí dostavby mají.

Jako třetí vzadu se stále snaží Američané, ale ti mají i přes svůj obrovský politický vliv stále hodně co dohánět.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.