Začátek roku 2019 nebude příliš bohatý na nové zákony, jak bývá jindy obvyklé. Dobíhají většinou jen delší přechodná období − například pro zápis skutečných vlastníků firem do nového rejstříku. 14. ledna pak vyprší dvouletá lhůta, kterou dali zákonodárci velkým akciovým společnostem na to, aby zajistily účast zástupců zaměstnanců ve svých dozorčích radách.

Čekalo se i na další novinky. Jenže mnohé z nich zákonodárci nestihli včas schválit, a tak je jasné, že od ledna platit nebudou. To je i případ daňového balíčku. Novinky v DPH, jako jsou nová pravidla pro zdanění poukazů a voucherů nebo změny ve zdanění hazardu, by tak měly podle plánů resortu začít platit od 1. dubna. A se stejným posunem termínu ministerstvo počítá i pro uvalení spotřební daně na cigarety ze zahřívaného tabáku.

Na novinky v dani z příjmů, které jsou též součástí vládního balíčku, si ale kvůli zdržení zákona ve sněmovně Česko počká až do ledna 2020. Důvodem je to, že pravidla musí platit pro celé zdaňovací období jednotně a u daně z příjmů je na rozdíl od DPH zdaňovací období roční. Zavést novinky zpětně i na měsíce od začátku roku 2019 do schválení daňového balíčku nejde. "Nemůžeme zpětně poplatníkům v jejich neprospěch stanovovat dodatečné daňové povinnosti," vysvětluje náměstek ministerstva financí pro daně a cla Stanislav Kouba.

Nová evropská pravidla proti agresivnímu daňovému plánování začnou v Česku platit s ročním zpožděním.

Česko tak bude mít další "škraloup" v očích Evropské unie. Daňový balíček totiž tentokrát nemění sazby daně z příjmů, ale zavádí do českého právního rámce evropská pravidla proti agresivnímu daňovému plánování. Ta mají členské státy převést do svých zákonů do konce letošního roku.

Kvůli zdržení si navíc korporace v Česku budou moci o rok déle snižovat daně o úroky, u nichž to nová evropská pravidla zakazují. A státní pokladna tak přijde o nové příjmy, s nimiž už pro rok 2019 počítala. Nepůjde přitom o malé peníze. Návrh zákona zavádí pro odpočet úroků nový limit 80 milionů korun nebo 30 procent z celkového zisku před úroky, zdaněním a odpisy. "V důsledku toho by jen firmy z automobilového průmyslu mohly ročně přijít až o 1,6 miliardy korun uznatelných úrokových nákladů. Na daních tak zaplatí o 304 milionů korun více. Developeři na daních odvedou přibližně o 152 milionů korun více," vypočítává partner společnosti BDO Tax Richard Švejda.

Chybí zákon o ochraně osobních údajů

Termín předepsaný Evropskou unií Česká republika nestihla ani u dalšího důležitého předpisu − zákona o ochraně osobních údajů. Ačkoliv nařízení v celé unii platí už od 25. května, návrh adaptačního zákona, kterým se mají v Česku uzákonit výjimky tam, kde to evropské nařízení umožňuje, teprve čeká na schválení v Senátu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.