Německá kancléřka Angela Merkelová v prosinci už nebude obhajovat post předsedkyně CDU a nejpozději v roce 2021 po volbách skončí.
Jistě, chyb udělala celou řadu. Abychom jmenovali jen některé: během krize eurozóny nedokázala ani říct "ano" transferové unii, ani se proti ní razantně podstavit a rozloučit se s Řeckem. V uprchlické krizi nejprve motivovala migranty, aby se valili na kontinent, a až pak zatáhla za brzdu a vyjednala zásadní dohodu s Tureckem. A takto by šlo pokračovat donekonečna.
Ale podívejme se na osud šéfky nejdůležitějšího obchodního partnera Česka z jiného pohledu: kdo jiný, když ne ona. A pak je to úplně jiný obrázek. V roce 2005 se dostala k moci v souboji s dosavadním kancléřem Gerhardem Schröderem. Tím kancléřem z SPD, který obviňoval Česko z "daňového dumpingu". Tím kancléřem, který se později bez jakýchkoliv servítek dal do služby ruské energetiky. Merkelová možná dělala málo, ale rozhodně to bylo lepší, než kdyby Schröder dělal moc.
Takto můžeme dále pokračovat. Němečtí sociální demokraté chtěli během eurokrize společné evropské dluhopisy a Francie nadšeně přikyvovala. Merkelová to zarazila.
Vrcholem byl slib posledního lídra SPD Martina Schulze, že kdo do roku 2025 nepřijme ústavu Spojených států evropských, bude odejit. Merkelová na to neřekla ani popel a odejit byl nakonec Schulz.
Merkelovou ale samozřejmě nemusí nahradit jen pobláznění politici SPD. Mohou to být i ostřejší politici z CDU nebo vždy razantnější sesterské bavorské CSU.
Ti ale například nemají problémy s bilaterálními migračními dohodami na rozdíl od Merkelové, takže by brzo taky české kamiony mohly čekat na německých či rakouských hranicích. Případně by za středoevropskou nekooperativnost v migrační krizi mohli chtít razantně zavřít eurofondy.
Nevíme, co bude. A nepopírejme, že Merkelová příliš často váhala. Ale Česko se vedle ní mělo velmi slušně a každý další kancléř bude pro Česko asi jen horším partnerem.