Výsledky voleb do obecních zastupitelstev a prvního kola voleb senátních naznačily, že v budoucím zápase o Poslaneckou sněmovnu svede pravice vyrovnaný souboj s Andrejem Babišem a že může vyhrát. Její hlavní překážkou při návratu na politické výsluní ale zůstává roztříštěnost a vzájemná animozita předáků. K tomu rozhodujícím jazýčkem na vahách při sestavování příští vlády budou piráti, které je sice možné označit za liberály, ale těžko za pravici.
Týdeník Ekonom proto na základě volebních výsledků za posledních dvacet let předkládá analýzu budoucího politického vývoje. Nemusí přitom jít o vzdálený výhled: po debaklu ČSSD a případném pádu jejího vedení si lze představit, že strana odejde z vlády. A následná politická krize přes odpor prezidenta Miloše Zemana dospěje k předčasným volbám.
Infografika: Babiš stagnuje, pravici se otevírá cesta k vítězství. O všem ale rozhodnou piráti
O tom, jak by dopadly, může rozhodovat i to, zda hlasy "chudého" venkova vyváží liberální Praha. Při volbě hlavy státu to nedokázala, teď v ní ale hnutí ANO 2011 utrpělo porážku a přijde o post primátora.
Bohatí volí ODS
Bohatá Praha zatím přispěla k oživení ODS, která v ní oproti komunálním volbám před čtyřmi roky získala dvojnásobek hlasů (4,5 místo 2,3 milionu) a vybojovala prvenství. To jí sice k primátorskému křeslu pravděpodobně stačit nebude, avšak předseda strany Petr Fiala získal argument pro tvrzení, že se ODS stává pro hnutí ANO 2011 vyrovnaným soupeřem. Což platí i celostátně − v roce 2014 ODS získala v komunálních volbách devět procent hlasů, zatímco nyní 11 procent (ANO 2011 zůstalo na 15 procentech). Vzestup ještě může potvrdit úspěch devíti kandidátů ODS v druhém kole voleb do Senátu. A dalších tří, kteří o tato křesla usilují s její podporou.
Předčasné volby do sněmovny může přiblížit politická krize po případném odchodu ČSSD z vlády.
ODS tedy dokázala překonat pohromu z roku 2013 a podle slov brněnského politologa Stanislava Balíka opět hraje roli jednoho z pólů české politiky. Triumfalismus ale přece jen brzdí poslední průzkumy agentur CVVM, Kantar a Median pro parlamentní volby. Podle nich se ANO 2011 pohybuje mezi 28 až 30 procenty a ODS mezi 13 a 15 procenty.
Mezi ODS a ostatními skutečně pravicovými stranami navíc narůstá odstup. Její nejbližší spojenec TOP 09 uspěl prakticky jen v hlavním městě a mění se v regionální pražskou stranu. Na celostátní úrovni se před ni zařadili starostové. Výsledky obou stran napovídají, že pokud budou chtít poslanecká místa, nezbude jim nic jiného než obnovit dřívější spolupráci. Protože v obcích obdržely nejvíce hlasů nikoliv samostatně, ale na společných kandidátkách.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později