Sýrie, Irák, Afghánistán, Jemen, východní Ukrajina, Súdán, Kongo. Jsou kdekoliv, kde se vyskytují válečné konflikty. Muži v maskáčích, kteří nebojují v barvách své armády za svou vlast, ale pod vlajkou takzvaných kontraktorů pro peníze. Žoldnéři jsou levnější, umožňují politikům vyhnout se přímé zodpovědnosti i participování na obřadech s rakvemi přikrytými národní vlajkou.

V posledních pětadvaceti letech, tedy v podstatě od konce studené války, tento způsob vedení boje zažívá neobvyklý boom. A objem finančních prostředků směřujících od nejrůznějších objednatelů směrem k manažerům soukromých armád pozvolna roste.

V současnosti se jedná o miliardy dolarů ročně. Svůj kousek trhu si kolíkují žoldnéři z každé supervelmoci − Spojených států, Ruska, Číny, Francie nebo Británie. Z válčení se stal byznys.

Tisíce vojáků a vlastní letectvo

Je to zhruba rok, co Erik Prince, zakladatel kontroverzní žoldnéřské agentury Blackwater (po sérii skandálů přejmenované na dnešní Academi), šokoval americkou armádní a politickou scénu ambiciózním plánem: "Dejte mi pravomoce, jako měl McArthura v Koreji, a můžete stáhnout všech patnáct tisíc Američanů z Afghánistánu."

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.