Ještě před pár lety by asi nikdo netipoval, že Karlín bude jednou z nejzajímavějších čtvrtí Prahy. V roce 2002 ho zasáhla ničivá povodeň a napáchala tam pravděpodobně nejvíce škod z celého města. To však čtvrti mezi Vltavou, Vítkovem a Negrelliho viaduktem paradoxně pomohlo. Při následných rekonstrukcích dostala pro Prahu zcela atypickou fazonu, v níž se snoubí atmosféra původních staveb s moderní architekturou. Svůj podíl na této proměně nesporně měly i nově vznikající podniky, díky nimž se Karlínu přezdívá pražský Kreuzberg.
Kdybyste dříve podjeli Negrelliho viadukt směrem z centra, ocitli byste se v omšelé čtvrti, kde Vltavu lemovaly nevzhledné průmyslové areály na jedné straně a staré činžovní domy na druhé. Nyní ovšem Rohanské nábřeží, tedy oblast těsně přiléhající k řece, ukazuje nejmodernější tvář nejen Karlína, ale celé Prahy. Během pár let se proměnilo ze starého přístaviště v luxusní kancelářskou čtvrť, kde se tyčí futuristické stavby amerických, dánských a francouzských architektů, které vypadají, jako by patřily spíše do některé ze západních metropolí. Projekt, jehož prvotní myšlenka vznikla již v polovině 90. let, nese název River City a zahrnuje komplex tří administrativních budov − Danube House, Nile House a Amazon Court. Výstavba proběhla mezi lety 2003 a 2009 a jejím cílem bylo vytvoření co nejkvalitnějšího prostředí pro práci za dosažení nízkoenergetického konceptu budov. Roli hrála především maximalizace denního světla, rekuperace přírodních energií a také vysoká úroveň protipovodňové ochrany.
Jen o pár metrů dál se ocitáme v úplně jiném světě. Moderní kancelářské budovy střídá Přístav 18600 − otevřený prostor na břehu Vltavy, který skupina místních obyvatel postupně přetváří v kulturou nabité zázemí, kde se pořádají přednášky, workshopy, performance či koncerty. S pomocí mladých českých architektů, ale i díky několika crowfundingovým sbírkám se na dříve zanedbaném vltavském břehu setkáte například s betonovým nábytkem, viničním altánem s výhledem na Holešovice, dětskými prolézačkami, jež připomínají ponorku, nebo také sezonním barem, který je vestavěn do lodního kontejneru. Ten nabízí mimo jiné i Karlínské pivo Křižík. Podobně laděným prostorem je i vnitroblok bývalých karlínských kasáren. Tam naleznete například rozhlednu, bar, kino či velké pískoviště a hřiště pro děti.
Stále probíhající revitalizace se ale dotýká i samotného Negrelliho viaduktu, který tvoří hranici mezi Karlínem a Novým Městem. Po téměř 160 letech fungování se konečně dočkal nezbytné rekonstrukce, která by se však dala přirovnat téměř k restaurování, neboť most je kulturní památkou. Tato proměna nicméně nepřinese pouze renovaci technického charakteru, která se dotkne mostní konstrukce, železničního svršku a trakčního vedení, ale také kreativního využití dříve zanedbaných mostních oblouků a prostoru pod viaduktem, ve kterém viděli nejen místní velký potenciál. Cílem projektu Viadukt kreativní, jež je spojením architektury, umění a veřejného zájmu, tak bude proměna prostoru pod oblouky v bistra, řemeslné dílny, galerie a ateliéry.
Ale pojďme se vrátit zpět do samotného srdce Karlína, jehož chloubou jsou prostorná náměstí se vzrostlou zelení a k nim přiléhající stavby. Ať už se jedná o Karlínské náměstí s dominantou v podobě kostela svatého Cyrila a Metoděje, jež tvoří pomyslné centrum této čtvrti a kde se každou sobotu pořádají farmářské trhy, či snad ještě půvabnější Lyčkovo náměstí, právě zde na vás dýchne atmosféra historického Karlína. K Lyčkovu náměstí, které připomíná spíše francouzský park, přiléhá nádherná budova základní školy z roku 1904, postavená ve stylu historizující secese.
V nedaleké Pernerově ulici si přijdou na své zase milovníci industriálních staveb. Na místech areálu strojírenského koncernu ČKD dnes najdete kulturní prostor Forum Karlín, který se pyšní nejmodernějším multifunkčním sálem v Praze. Nová podoba tohoto komplexu je dílem katalánského architekta Ricarda Bofilla.
Na webu Prague.eu lze najít tipy na procházky po nevšedních zákoutích hlavního města. Součástí jsou i praktické mapky.
Při návštěvě Karlína nesmíte zapomenout na bohatou gastronomickou nabídku, která se významně podílí na celkové podobě a především atmosféře této čtvrti. Na zmíněnou revitalizaci se totiž postupem času nabalily gastronomické perly, které ve zbytku města nemají obdoby. Ať už se jedná o bistra, hipsterské kavárny, restaurace či specializované prodejny, jejich vlajkovou lodí se stala kavárna Můj šálek kávy. Právě její otevření před více než sedmi lety u nás odstartovalo takzvanou třetí kávovou vlnu.
Mezi místa, která rozhodně nesmíte vynechat, patří i oblíbené Nejen Bistro, espreso bar Kafe Karlín, bistro Proti proudu či restaurace Eska. Na skleničku vína pak rozhodně skočte do vinného baru Veltlin, na hrníček nejlepšího čaje v Praze zase do Tea Mountain.
Návštěvu Karlína zakončete procházkou na vrch Vítkov, odkud je nádherný výhled na celé město. Nejkratší cesta sem vede skrze samotný kopec Žižkovským tunelem, který propojuje Karlín a Žižkov a slouží především právě chodcům, případně se dá projet na kole.