Učitelům nebývá osud žactva až tak lhostejný. Obzvláště těch, v nichž se kdysi zhlédli. Jak ukazuje příběh z Malajsie, dokáže nezbedného žáka pořádně vytrestat i penzista.
Uličník se jmenuje Najib Razak a do letošního května byl předsedou federálního kabinetu a nejsilnějším mužem Malajsie. Ten, který nad ním dlouho držel ruku, je Mahathir Mohamad (92). Byl premiérem 22 let − svého času rekord parlamentních demokracií. Nyní se stal další kuriozitou − je nejstarším předsedou vlády.
Dílo expremiéra Najiba není práce lokálního kleptokrata, ale promyšlený globální podvod s řadou podílníků. Však případ vyšetřují ve Spojených státech, Švýcarsku, Emirátech, Singapuru a Hongkongu. Najib byl doma propuštěn z vazby na kauci. Tunelování státního investičního fondu, známého pod zkratkou 1MDB, budí pozornost již několik let. Jeho dluhy dosáhly 11 miliard dolarů, ale náruživého golfistu Najiba, hrajícího na greenu s lidmi jako Barack Obama či Donald Trump, dostihl osud až s nenadálou volební pohromou.
Najib patří k politickým elitám jihoasijské konstituční monarchie. Jeho otec Abdul Razak Hussein a strýc Hussein Onn byli premiéry v sedmdesátých letech a propojili svou nejsilnější partaj, Sjednocenou malajskou národní organisaci (UMNO), s menšími stranami ve volební blok Národní fronta (BN).
Škola hrou
S britským vzděláním pracoval Najib v bance a ve státním naftařském koncernu Petronas. Poslancem se stal ve 23 letech a mentora našel v Mahathirovi, jednom z vůdců UMNO a předsedovi federální vlády od roku 1981, původně provinčním dětském lékaři. Ve svých 25 letech se stal náměstkem ministra energetiky, roku 1986 ho Mahathir vzal do vlády jako ministra kultury, později školství a obrany.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později