Mrtví leželi… (dejme tomu po bitvě na bojišti). Na pohled není na té větě nic závadného − pokud jste ovšem po celou základní školu zápolili s češtináři jako já, tak vám nemůže nezpůsobit škodolibou radost, protože popírá shodu podmětu s přísudkem. Jsou snad mrtví rodu životného? Z hlediska češtináře ano, z hlediska zdravého rozumu ne. Leda že by měli/měly povahu Schrödingerovy kvantové kočky, která je živá i mrtvá zároveň. Anebo že by to byli nemrtví vstávající z hrobů v hororech?

Čeština je bezesporu úžasný jazyk umožňující vyjádřit myšlenku přesněji než leckterý jiný. Když si ještě k tomu přidáme chemické názvosloví vytvořené Emilem Výtočkem (1872−1950), pak nezbývá než smeknout: názvy sloučenin vyjadřující jejich složení − který jiný národ to má?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.