Poslední dobou je často slyšet, že Evropa by se měla vracet ke svým kořenům. Pro mnoho lidí ztracených v globalizovaném a rychle se měnícím světě to zní lákavě, protože z odstupu minulost vypadá jednodušeji, než když je člověk uprostřed dění. Tím spíš že většina lidí zná jen černobílou, zjednodušenou a idealizovanou historii z učebnic.

Ale když se nad tím zamyslíme, už to vůbec jednoduché není. Co jsou evropské kořeny? Mnozí je vidí v křesťanství − jenže ve kterém? Je to krevní msta a nesnášenlivost Starého zákona, nebo vznešená, ale nerealizovatelná morálka Nového zákona? Je to zesvětštělé katolictví, přísné protestantství, nebo mysticismus východních církví?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.