Občanský zákoník čeká další novela. Týkat se má bytového práva. Ministerstvo pro místní rozvoj jí chce reagovat na problémy, které přinesla praxe. Upravit tak hodlá například předkupní právo, které do zákoníku vrátila předchozí novela teprve od letošního ledna, a usnadnit plánuje také nucený prodej bytu v případě, že jeho majitel vytrvale porušuje práva ostatních majitelů v domě.
"Setkáváme se se situacemi, kdy vlastníci jednotek své sousedy terorizují, šikanují, ničí zařízení domu, na které ostatní přispívají. Dnes proti nim není prakticky žádná účinná obrana," líčí Kateřina Horáková z legislativně-právního odboru Svazu českých a moravských bytových družstev. Občanský zákoník sice už dnes připouští, aby soud nařídil problémovému vlastníkovi, že musí svůj byt prodat. Jenže postup, jak toho dosáhnout, je tak složitý, že toho v praxi nikdo nevyužívá.
"Současná úprava je těžkopádná, zdlouhavá a v praxi obtížně použitelná. Aby došlo k nucenému prodeji jednotky, musí proběhnout dvě soudní řízení za sebou," vysvětluje řídící partnerka advokátní kanceláře LP Legal Alice Kubíčková. V prvním se správce domu domáhá, aby soud uložil problémovému vlastníkovi povinnost zdržet se závadného chování, ve druhém se pak hraje o faktický prodej bytu s odůvodněním, že soudem uloženou povinnost vlastník dál porušuje.
Jenže už první řízení se může táhnout několik let. Soud může nařídit řadu ústních jednání, v nichž mohou společenství i vlastník vysvětlovat svůj pohled na věc a dokazovat svá tvrzení. "Lidé v domě potřebují řešit neúnosnou situaci co nejdříve, a ne až za několik let, kdy dosáhnou prvního pravomocného rozsudku," říká Horáková. Místo toho, aby vedli dlouhé soudní spory, se nespokojení vlastníci raději odstěhují, často i za cenu toho, že svůj byt prodají pod cenou.
Svaz Českých a moravských bytových družstev, jehož členové spravují bezmála pětinu českého bytového fondu, tak zatím neeviduje žádný případ, kdy by nějaké společenství vlastníků nucený prodej skutečně využilo. A ke stejnému zjištění dospělo i ministerstvo pro místní rozvoj. Proto teď navrhuje úplné vypuštění prvního soudního řízení − toho, v němž se společenství vlastníků domáhá uložení povinnosti problémovému členovi.
Nucený prodej bytu by mohl stihnout i poskytovatele krátkodobých pronájmů. Konečné slovo ale bude mít soud.
"Nově bude hrozba nuceného prodeje bytu dopadat na každého vlastníka, který bude své povinnosti podstatně porušovat i přes písemnou výstrahu správce domu," vysvětluje advokát KODAP legal David Hejzlar a dodává: "V praxi se tedy bude možné domáhat zjednání nápravy vůči problematickému vlastníku v podstatně kratších lhůtách, než tomu bylo doposud."
A kdy budou moci vlastníci usilovat o to, že svému sousedovi prodají střechu nad hlavou? Soud by mohl nucený prodej nařídit třeba v případě, kdy majitel bytu dlouhodobě neplatí společenství předepsané zálohy a platby nebo když svůj byt využívá v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později