Paní Daně se při cestě po Německu uvolnil zubní můstek. Měla sjednané cestovní pojištění, a tak počítala s tím, že ošetření v cizině jí pojišťovna bez problémů zaplatí. Zavolala tedy na asistenční linku, aby ohlásila pojistnou událost a zeptala se, jak má postupovat. "Na lince mi řekli, že se na zubní náhrady pojištění nevztahuje," vzpomíná paní Dana a dodává: "Byl to šok a zoufalství." Zubařské ošetření, které potřebovala, by v Německu vyšlo až na několik stovek eur. Tolik ale ze svého platit nechtěla, a tak se nakonec nechala ošetřit až po návratu doma v Česku.

Případ paní Dany není ojedinělý. "Klienti se orientují dle ceny pojištění a spokojí se s tím, že jsou 'nějak' pojištěni. Do čtení pojistných podmínek se jim nechce, a tak se vlastně neseznámí s tím, jak pojištění vůbec funguje a zda bude krýt pojistné události, jejichž vznik pojištěný předpokládá nebo jichž se obává," říká Ondřej Rejman, konzultant společnosti EUCS, která pomáhá spotřebitelům řešit spory s pojišťovnami. Teprve když dojde k pojistné události, diví se klienti, že pojišťovna nechce platit, ačkoliv tak činí v souladu se smlouvou a pojistnými podmínkami.

Zubní protézy a náhrady přitom patří mezi typické výluky z cestovního pojištění napříč pojistným trhem. "Pojišťovny ani nenabízejí možnost speciálního připojištění takového typu stomatologické péče," upozorňuje finanční poradce společnosti Partners Josef Uchytil.

Na stejné potíže mohou cestovatelé ale narazit i v dalších případech. Nepojistitelné jsou třeba také ženy ve vysokém stupni těhotenství − typicky od 27. týdne. "Obecně platí, že pojištění se sjednává pro případ nahodilé události. Ve vysokém stupni těhotenství je možná návštěva lékaře spíše pravděpodobná," vysvětluje Jiří Cívka z AXA pojišťovny.

Chcete na dovolené skákat padákem? Připojistěte se ještě před odjezdem. Dodatečně uzavřená připojištění pojišťovny neuznávají.

To ale neznamená, že by těhotné ženy na cestách zůstaly zcela bez ochrany. Pojišťovny jim z pojistky zaplatí ošetření při úrazech nebo potížích, které nejsou spojeny s těhotenstvím. A i v případě těhotenských potíží klientkám poradí například s tím, na jaké zdravotnické zařízení se mají v cizině obrátit nebo jak mají postupovat při komunikaci se zahraničními lékaři.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.