Londýn je vyhledávaným rájem kleptokratů z celé planety. Vedle podvodníků z bývalých britských území si ho oblíbili hlavně ruští zbohatlíci. Po útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala, ze kterého Spojené království viní Putinovu administrativu, však Britům začíná docházet trpělivost.

Generál Valerij Nikolajevič Veličko má za sebou čtvrtstoletí ve službách KGB. Odborník na ochranu potentátů patřil mimo jiné k poradcům libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Vede v Moskvě bezpečnostní agenturu a klub veteránů tajných policistů Vega. "Putin se rozhodl podpořit poctivý kapitalismus," řekl před patnácti lety korespondentovi amerického magazínu Businessweek.

"Rusko je třeba zbavit kapitalismu loupeživých oligarchů a vytvořit podmínky pro trvalý růst."

Daňové trumfy

Dlouhodobé daňové úlevy pro cizince v Británii skončily loni s nařízením, že trvale neusazení obyvatelé o ně mohou přijít po patnácti letech pobytu a pak musí platit daně jako britští občané. Dosud do čtrnácti let pobytu platili paušálně šedesát tisíc liber ročně. Lidé jako Abramovič se asi budou poohlížet jinde, například ve Švýcarsku. Zde totiž mohou cizinci získat od kantonální vlády právo paušální daně, která se pohybuje od 55 tisíc franků ročně (kanton Solothurn) po 285 tisíc franků (kanton Schwyz). Zatím se takto podle curyšského listu Blick v alpské zemi usadilo na dvě stě Rusů. Do Švýcarska se právě stěhuje i s výrobou softwarová firma Kaspersky Lab Jevgenije Kasperského.

Veličko to řekl v době, kdy se Putin vypořádával se skupinou privatizačních zbohatlíků, vtipně Rusy oznámkovaných jako oligarchové, a hlavně s nejvzdornějším z nich, s Michailem Chodorkovským. "Pochopitelně že za vším stojí Putin," ujišťoval generál a pokračoval: "Takových akcí bude více a budou se týkat oligarchů vlastnících přírodní zdroje. Putin totiž není jako Jelcin opilec a také není žádnou figurou jen tak na krátkou dobu."

To si ovšem tehdy mysleli leda čtenáři Mateřídoušky. Dopisovatele Businessweeku Paula Starobina generál ve výslužbě na rozloučenou potěšil kalendářem s obrazem zakladatele sovětské tajné policie Felixem Dzeržinským. Dárek na úrovni třísky z kříže Ježíšova nebo ampulky s me­siášovou krví.

Báječný život

Od té doby dostávají nepohodlní lidé a zrádci organizace, o níž Vladimir Vladimirovič Putin prohlásil, že se z ní nevystupuje, trochu jiné "ampulky". O poctivosti ruského kapitalismu raději také nikdo nepochybuje. Do problémů se člověk může dostat i tehdy, když pochybuje o hospodářských úspěších režimu tajných policistů. Oligarchové zkrotli, majetky spasili tím, že jich část dali do služeb Kremlu, větší část investují na nepřátelském Západě.

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.