Štěstěna se k němu otočila zády, osud na něj ukázal prstem, vytáhl si černého Petra. Každý symbol smůly v posledních týdnech pasuje na ruského oligarchu a hliníkářského magnáta Olega Děripasku. Muž, který ještě loni na konferenci v Davosu hostil jednu z největších party pro globální elitu, se stal vyděděncem mezinárodního byznysu. "Kriminální" minulost, podezření z ovlivňování amerických voleb společně s příliš úzkými vazbami na Kreml a Putinovu administrativu z něj udělaly hlavní terč dubnového kola sankcí americké vlády namířených na Rusko. Děripaskova pozice i bohatství se roztékají jako sněhulák v sauně.

Zásah to byl bezprecedentní: snad poprvé se sankce dotkly firem zalistovaných na mezinárodních finančních trzích. Rusalu v Hongkongu, mateřského En+ v Londýně. Jen za první den po oznámení sankcí zakazujících americkým podnikům obchodovat s Rusalem (doposud šestiprocentní podíl na světovém trhu s hliníkem) ztratily jeho akcie více než polovinu ceny. Jako celek podniky někdejšího devátého nejbohatšího muže planety odepsaly šest miliard dolarů tržní kapitalizace. Osud hliníkářského magnáta je tak nyní plně v rukou Kremlu. Ten už přislíbil pomoc, která by měla firmu zaměstnávající na 170 tisíc dělníků udržet nad vodou. V očích Američanů se tak potvrzuje Děripaskovo členství v nejvyšších kremelských kruzích a tyto konexe pak podle všeho definitivně zabrání jeho vysněné cestě do Ameriky.

O americké uznání se přitom vždycky snažil. Investoval miliony dolarů do právníků z Wall Street i washingtonských lobbistů, podporoval charitu, dokonce nabízel americké administrativě pomoc při hledání v Íránu ztraceného amerického špiona. Přesto vilu, kterou si koupil v prestižní washingtonské Embassy Row, navštívil jen díky ruskému diplomatickému pasu. U Američanů je jinak dlouhodobě na černé listině a americká víza jeho pas nikdy neozdobila. Ač se o to pokoušel mnohokrát. Pozornost, kterou k sobě dlouhodobě přitahuje, je právě tím důvodem, proč jej američtí úředníci mají prověřeného víc než ostatní oligarchy a proč jeho podniky jsou tak postiženy. Děripaskova minulost propojená s úzkými vazbami na Putina a pozornost, o kterou si dlouhodobě říkal, jsou podle odborníků příčinou, proč mu sankce byly napsány prakticky na tělo.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.