Ve Stockholmu už není vůbec nic neobvyklého, když si jdete koupit kávu a na dveřích kavárny jsou vyvěšené cedulky "Inga kontanter", "Endast kreditkort" nebo "Vi är en kontanantfri coffee shop", tedy "Hotovost nepřijímáme", "Jen kreditní karty", případně "Jsme bezhotovostní kavárna". V technologicky vyspělém Švédsku lze už skutečně docela dobře žít, pracovat a nakupovat, aniž by vám během dne prošly rukama peníze ve fyzické podobě.
Jenže nárůstem počtu transakcí prostřednictvím karet proměna peněženek rozhodně neskončí. Na popularitě nabírají kryproměny a po vzestupu a pádu té nejznámější − bitcoinu − se debata dále stáčí k možnostem státních e-měn. Bez překvapení se o ně v Evropě zajímají právě třeba technologičtí pokrokáři Švédové.
Jenže přechod na kryptoměny, ať už státní, či soukromé, znamená i zcela nový přístup k měnové politice. Na bezhotovostní budoucnost se začíná připravovat i Česká národní banka. Ale že by Češi v dohledné době přešli na českou e-korunu, to viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl odmítá. "Stáváme se postupně a dlouhodobě less-cash economy − méně hotovostní ekonomikou, nikoli však cashless economy − bezhotovostní ekonomikou," říká. "Osobně si neumím představit, že by hotovost v jakémkoliv dohledném okamžiku mohla zcela vymizet, pokud by ji nechtěl sám stát zrušit, což se, doufejme, nestane."
Přestože Česko hned tak vymizení bankovek a mincí nečeká, ČNB si už pozvala odborníky, aby jí popsali terén, na který se jednou chtě nechtě bude muset vrhnout a nějak ho regulovat. "Šíření soukromých kryptoměn i nutnost jejich nového třídění a regulace představují výzvy pro centrální bankéře a regulátory," zdůraznil v březnu členům bankovní rady v Praze Oliver Thew z londýnského finančního think-tanku OMFIF.
Poučení z krizového vývoje bitcoinu
V této chvíli není úplně jednoduché se zorientovat v záplavě všech možných kryptoměn a elektronických způsobů směny. Často se všechny virtuální měny házejí do jednoho pytle. Bitcoin a další jsou soukromé iniciativy, které fungují prostřednictvím takzvaného blockchainu, tedy speciální elektronické účetní knihy, která je díky decentralizaci imunní proti hackerům.
Stáváme se postupně less-cash economy − méně hotovostní ekonomikou, nikoli však cashless economy − bezhotovostní ekonomikou.
Bitcoin zažil v minulém roce razantní nástup a pobláznil trhy, tento rok naopak zaznamenal prudký pád. Prvního ledna byla měna k mání po raketovém výstupu za 13 400 dolarů, zatímco v druhé polovině prosince atakovala 20tisícovou hranici. Aktuální hodnota se pohybuje pod sedmi tisíci dolary za jeden bitcoin.
Pád bitcoinu, který v roce 2008 stvořil bájný Satoshi Nakamoto, dal vyniknout i dalším kryptoměnám. Zatímco před rokem ještě podíl této měny na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn představoval 80 procent, dnes je to zhruba polovina.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později