Vladimir Putin nedávno představil nové zbraně, z nichž většina vyhlíží poněkud utopicky. Vyprovokoval tím diskusi nejen o tom, zda jde o blafování, či o reálnou hrozbu, ale také o tom, jakým směrem se ubírá vývoj zbraní v podmínkách přeskupujících se mocenských bloků současnosti.
Mezi zbraně, které Rusko má nebo bude mít v dohledné době k dispozici, podle Putina patří například mezikontinentální střela s jaderným pohonem, nesestřelitelná manévrující střela dvacetkrát rychlejší než zvuk nebo jaderné ponorky bez posádky.
"Mezikontinentální střela s jaderným pohonem je vůbec nejbláznivější část Putinových výroků," komentoval projev kremelského šéfa Edward Geist, badatel z RAND Corporation, výzkumné organizace vytvářející podklady pro rozhodování politických subjektů.
Strašné, ale nepraktické
Raketový jaderný pohon sice kosmické agentury vyvíjejí už řadu desetiletí, jde ale o rozměrné agregáty určené výhradně pro pohyb v meziplanetárním prostoru. Vývoj se potýkal s četnými problémy, a byl proto mnohokrát přerušen. Ale i kdyby se jaderný pohon podařilo miniaturizovat tak, aby poháněl balistickou střelu v atmosféře, zamořil by radiací především zemi vypuštění a nejspíš i další "necílové" státy stejně nepředvídatelně jako havárie Černobylu. Nehledě na to, že charakteristiky jaderného pohonu by pro jednorázově použitelnou střelu nepředstavovaly žádné výhody, spíš naopak.
Ostatní Putinovy nápady vypadají poněkud reálněji. Manévrující hypersonická balistická střela se má jmenovat Avantgard a její rychlost se má blížit první kosmické rychlosti. Díky schopnosti ostrých změn směru má být nesestřelitelná. Na rychlosti experti nevidí nic nemožného, Edward Geist ale dodává: "Manévrovat v této rychlosti je poněkud šílené."
Nejblíž realitě mají slova o jaderných ponorkách bez posádky. Americké zpravodajské služby jejich vývoj sledují už několik let a označují je kódovým jménem Kanyon. Podle Putina se program ve skutečnosti jmenuje System 6, stroje mají mít akční rádius 10 tisíc kilometrů, rychlost přes 100 kilometrů za hodinu a schopnost nést 100megatunovou jadernou hlavici. Cílem prý budou válečné lodě a pobřežní města − jenže 100 megatun je dvojnásobek vůbec nejsilnější vyzkoušené termojaderné zbraně známé jako car-bomba. SSSR ji pokusně svrhl nad ostrovem Nová země roku 1961 s apokalyptickými účinky. Použití proti lodím a přístavům tedy vypadá spíš jako ilustrace úsloví "s kanonem na zajíce", především by ale vyvolalo zničující odvetu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později