Dlouhé čekání je u konce. Zkušený Marek Raditsch, který se do povědomí veřejnosti zapsal jako přísný porotce kuchařské soutěže MasterChef, připravil pro svou domovskou restauraci Kampa Park nové menu se zajímavým záměrem.
Stálicí mezi dezerty, která zůstane i na novém menu, je legendární jahodové cappuccino.
Sashimi versus tatarák
Jeden z nejproslulejších fine dining podniků v Praze už nechce měnit své menu čtyřikrát či dvakrát za rok, ale chce mít pro své hosty výstavní menu, za jehož ikonickými pokrmy se budou pravidelně vracet. To však neznamená, že by se na talířích nic neměnilo. Přestože základní aranžmá zůstane stejné, budou se střídat sezonní suroviny. Mezi předkrmy jistě zaujme čistá prezentace tuňáka, jehož maso šéfkuchař prezentuje ve formě sashimi a tataráku. Chuť prémiové ryby boduje sama za sebe, takže jí stačí jen lehký asijský kabátek v podobě bílé ředkve, koriandru a sezamových semínek.
Mořský ďas vadouvan s kaší ze zakysané smetany
995 korun
Srnčí hřbet s křupavým černým kořenem a čočkou beluga
995 korun
Dokonalá chobotnice
Naopak příprava chobotnicového carpaccia je poměrně složitější, nicméně výsledkem je křehké a jemné maso delikátní chutě, která je na talíři zvýrazněna gelem z citronů yuzu a semínky granátového jablka. V kategorii hlavních pokrmů zaujala parádní prezentace mořského ďasa, se kterým v poslední době kuchaři velmi rádi pracují, neboť tahle na první pohled ošklivá, až děsivá ryba má velmi jemné a šťavnaté maso. Marek Raditsch ji servíruje poněkud překvapivě s lehkou francouzskou verzí indického kari zvanou vadouvan, norskou květákovou kaší a dýňovými gnocchi. Na první pohled trochu divoká kombinace, nicméně na talíři vše do puntíku funguje.
Božské ovocné ravioly
Druhým tipem je pečený srnčí hřbet, jehož křehké maso doprovází pyré z černého kořene dochucené játry foie gras a podávané s růžičkovou kapustou a houbovou demi glace omáčkou. Poslední kapitolou na menu jsou dezerty, jejichž novým lídrem budou fantastické ravioly plněné maracujou a podávané s kousky čerstvého manga, dračího ovoce a mangovým sorbetem.
Sekt z Kutné Hory
A na závěr připojíme dva tipy na zajímavá vína. Tím prvním jsou české bublinky, respektive sekt z Kutné Hory Blanc de Noir Brut Nature 2014, připravený jako stoprocentní Pinot Noir. Velmi limitovaná produkce v řádu několika tisíc lahví potěší komplexním projevem s dlouhou minerální dochutí. Druhým vínem je mimořádný úlovek z Francie v podobě nádherného, minerálního Sauvignonu z burgundského vinařství Guilhem & Jean-Hugues Goisot.
Rozhovor s šéfkuchařem: Marek Raditsch
Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a jak ho připravujete?
Oblíbených jídel mám celou řadu, ale jedním z favoritů jsou pečené tygří krevety, které připravuji s česnekovo-zázvorovým beurre blanc, rukolovým salátem s rajčaty a křupavou bagetou.
Kampa Park
Na Kampě 8
Praha 1
www.kampagroup.com
Jakou národní kuchyni máte nejraději a proč?
Jednoznačně francouzskou, je to kolébka gastronomie, která ovlivnila další kuchyně a z jejích kořenů vznikly jedinečné recepty, se kterými se v různých modifikacích setkáváme dnes a denně po celém světě.
Pokud byste měl vyslat jedno tradiční české jídlo na světovou gastronomickou olympiádu, které by to bylo?
Borůvkové knedlíky z odpalovaného těsta.