Několik jízd načerno, trvalá adresa jiná než bydliště a minulý týden exekutorem zablokovaný účet na osmnáct tisíc korun. Žena z Prahy, jejíž totožnost týdeník Ekonom zná, před časem jen šťastnou náhodou přišla na to, že proti ní běží dvě exekuce, které se už vyšplhaly na více než 50 tisíc korun. Její advokát nakonec snížil částku na 18 tisíc, místo dohody na splátkovém kalendáři ale nakonec exekutor zvolil blokaci účtu: "Ten rozdíl je ale stejně ohromný, 18 tisíc je pro mě přece jen splatitelná částka, když mi pomůže rodina, 50 tisíc už je strašně moc," říká žena.

Ač se to nezdá, jde vlastně o šťastný příběh. Žena svůj původní zanedbatelný dluh sice pozdě, ale nakonec přece jen řešila, podařilo se jí ho významně srazit a i přes všechen současný stres situaci se svou rodinou zvládne.

Pravice proti, piráti pro

Takové štěstí v neštěstí ale mnozí dlužníci nemají. Podle projektu Mapa exekucí se počet exekucí zase meziročně zvýšil a postihuje už 863 tisíc obyvatel. Z nich má tři a více exekucí téměř půl milionu lidí. Jejich šance na oddlužení byla až dosud poměrně malá.

Proto se ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl předložit novelu insolvenčního zákona, která řeší rychlejší oddlužení. Dnes musí dlužník během pěti let zaplatit alespoň třicet procent dluhů, má-li být oddlužen. To se změní. Dlužníkovi novela dává šanci během tří let splatit nejméně polovinu pohledávek, nebo jako dnes za pět let třicet procent dlužné částky, případně − a to je nejkontroverznější novinka − bude-li dotyčný o zaplacení svých dluhů sedm let usilovat, nebude stanoven žádný minimální práh, takže teoreticky nemusí splatit nic.

Pravice Pelikánův návrh nepodpoří. Vstřícní jsou ale piráti, kteří by novelu ještě změkčili vůči seniorům.

Pelikánovu novelu už schválila vláda, ale ve sněmovně to bude mít těžké. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková nechce říct, kde bude Pelikán podporu shánět: "S ohledem na probíhající vyjednávání o podpoře nebudeme nyní poskytovat bližší komentář." Poslanci se však už dostávají do varu, především ti napravo. Poslanec za ODS Petr Blažek říká, že novela je pro druhou nejsilnější stranu sněmovny zcela nepřijatelná: "Pozitivní je jen pro insolvenční správce, kterým stát vyrobí nezaslouženě a neodůvodněně obrovský byznys na úkor věřitelů i dlužníků," říká.

Proti je i poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný. "Budu usilovat o změnu, aby práceschopný a zdravý člověk měl v rámci oddlužení namísto v krajním případě navrhované nuly povinnost splatit alespoň deset procent dluhů," předesílá.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.