Prezidentský duel na České televizi uzavřel dva divoké týdny mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby, v pátek ve dvě hodiny odpoledne začíná hlasování o nové hlavě státu.

Ani jeden z kandidátů nemůže tvrdit, že mu kampaň mezi koly výrazně pomohla či uškodila. Každý zaznamenal několik trumfů.

Drahošův první trumf: podpora vyřazených

Hned po vyhlášení výsledků prvního kola, ve kterém Miloš Zeman získal 38,6 procenta hlasů a Jiří Drahoš 26,6 procenta, první trumf vynesl Drahoš. Vyplatila se mu taktika nikoho z dalších antizemanovských kandidátů příliš neosočovat v kampani. Michal Horáček či Marek Hilšer za ním proto přišli ještě ve volební den do štábu a předali mu symbolicky svou podporu. Následně se přidali, byť méně teatrálně, i další neúspěšní Pavel Fischer či Mirek Topolánek.

Bez této podpory by Drahoš, který ztrácel na Zemana zhruba 600 tisíc hlasů, nemohl pomýšlet na rovný souboj.

Zemanův první trumf: apatie voličů vyřazených

Jenže jak Fischer, Horáček či Hilšer zazářili ve světle kamer, tak zase o publicitu po svém vyřazení rychle přišli. Horáček, Fischer i Hilšer se sice dál podíleli na Drahošově kampani, ale jejich viditelnost se výrazně snížila.

Po prvních dojmech, že drtivá většina voličů poslechne doporučení svého vyřazeného kandidáta, se ukázalo, že tomu tak rozhodně nebude. Podle průzkumu STEM sice Zeman u žádného ze silnějších vyřazených kandidátů nezíská většinu hlasů, ale určité množství těchto voličů by také mohlo zůstat doma. Jen 58 procent voličů Fischera deklarovalo ochotu určitě volit Drahoše, u ostatních to bylo ještě méně, u Topolánka pouze 48 procent.

Zeman tak těží z toho, že vyřazení kandidáti už z obrazovek nemohou aktivizovat své příznivce pro Drahoše.

Drahošův druhý trumf: podezřelé Zemanovy finance

Je otázka, pro kolik voličů je téma financování Zemanovy kampaně relevantní, ale Drahošovi jistě pomohlo, že se toto téma udrželo v centru pozornosti.

Zeman outsourcoval svou kampaň na byznysovou síť svého poradce Martina Nejedlého a Stranu práv občanů s mnoha podezřelými vazbami, jak psal již Ekonom.

Nyní se k tomu přidaly důkazy, že Zemanova stranička je ve ztrátě a zadavatelé billboardů Přátelé Miloše Zemana nemají ani sídlo.

Že je to opravdu problém, potvrdil i sám prezident, když si do debaty České televize nakonec přinesl seznam sponzorů spolku. Pochyby ale příliš nerozptýlil, hned na prvním místě jmenoval firmu Ray Service, kterou předtím vzal na podnikatelskou cestu do Číny.

Zemanův druhý trumf: hra s Babišem

Zemanovi se podařilo doprotahovat sestavování vlády s důvěrou až do termínu druhé volby. Šéf ANO Andrej Babiš ho tedy stále potřebuje, aby dostal jmenování premiérem.

Za to platí vysokou cenu: nejprve Zemana podpořil osobně, před druhým kolem ho podpořil i celý výbor ANO.

Mezi voliči přitom je zhruba 300tisícová podpora pro Drahoše, skoro milion příznivců pak má Zeman. Prezidentská volba tedy štěpí hnutí.

K Zemanově radosti ale Babiš jakoukoliv nevoli ustál, odešel jen jeden europoslanec. Stejně tak v podpoře Zemana nepolevují okamurovci a komunisté, kteří si slibují, že se dostanou když ne do vlády, tak alespoň hodně blízko ní.

Zemanův třetí trumf: Wrestling na Primě

První ze dvou vzájemných debat dopadla hrozně podle debatních standardů, ale jistě celkově lépe pro prezidenta. Jiří Drahoš nedokázal čelit ani hlučnému publiku, ani agresivnímu Zemanovi.

Prezident se potřeboval zalíbit zhruba čtvrt milionu protestních voličů z říjnových voleb, kteří v prvním kole volit nešli.

Jeho ataky na Drahoše ohledně migrační krize i strašení ovlivňováním voleb rozvědkami mu v tomto úsilí jistě pomohly.

Jakmile Zeman zjistil, že ho moderátor nebude korigovat a špatně připravenému Drahošovi je wrestlingová atmosféra velmi nepříjemná, ovládl večer.

Drahošův třetí trumf: Debata v České televizi

Debata České televize naštěstí už byla profesionální. Oba kandidáti si prohodili role. Zemanův tým již nejspíše vyhodnotil, že protestní voliče nalákal, a tak se zklidnil. Naopak už výrazně lépe připravený Drahoš se snažil na Zemana útočit.

Některé momenty debaty asi mohly změnit preference voličů: kromě známých témat jako migrace, financování kampaně či vztah k Rusku Drahoš nečekaně vytáhl na Zemana zdravotnické poplatky, jejichž obhajoba už stála kariéru nejednoho politika v Česku.

Debata ale také dobře ukázala Drahošovy limity: když je příliš defenzivní, nefunguje to. Když útočí příliš, nefunguje to ovšem také.

Celkově debata pravděpodobně příliš preference nerozhodnutých neovlivnila, maximálně posílila už předem vytvořený názor o kvalitách obou kandidátů.

Související