Až se naplno rozběhne série předávání filmových cen, korunovaná březnovými Oscary, producent Harvey Weinstein bude mít opět prsty všude. Což je ve světle četných obvinění ohledně sexuálního obtěžování hereček poněkud dvojznačné tvrzení. Nejlépe však odráží fakt, že Weinstein stvořil dnešní podobu zákulisní předoscarové kampaně, která připomíná krvavý sport. Či spíše zápasy v bahně. Vytahování špíny na protikandidáty se stalo běžnou praxí, a jakkoli byl enormně vlivný lobbista Weinstein − prozatím jen společensky − odsouzen, stín jeho působení stejně ovlivní podobu celých Oscarů.
Jeho jméno už jistě nebude při děkovných řečech držiteli filmových cen vyzdvihováno s podobnou četností jako jméno Boha. Ale i tak v atmosféře, kdy mnoho vysoce postavených hollywoodských herců, producentů či režisérů čelí podobným obviněním, panují obavy, aby již tradiční zákulisní "kydání špíny" nepřesáhlo únosné meze i bez Weinsteinova působení. "Obávám se, že negativní kampaň letos posílí kvůli současnému klimatu," prohlásila například prezidentka studia Fox Searchlight Nancy Utleyová.
Jeden si může sáhnout, druhý ne
"Postweinsteinovská" vlna obvinění i celosvětová kampaň pod hashtagem MeToo upozornila na to, že sexuální obtěžování a násilí je celospolečenský problém, který se zdaleka netýká jen amerického filmového průmyslu. Například ve Švédsku se ke kampani připojilo mnoho žen z nejrůznějších profesí a nejobsáhlejší dokument obsahuje přes 10 tisíc svědectví tamních lékařek.
A v samotném Hollywoodu nyní tato vlna pozastavuje či rovnou ukončuje kariéru jednoho tvůrce za druhým. Jednotlivé případy chvályhodně ukazují na snahu zamezit systémovému zneužívání moci. Ale dotýkají se také choulostivého vztahu umění, etiky, byznysu a práva.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později