Ty dvě věci spolu zdánlivě nesouvisejí. Americký prezident Donald Trump minulý týden uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. A jen o pár dnů dříve informoval deník The New York Times, že zjistil, kdo je záhadný kupec, který si v newyorské aukční síni Christie's pořídil obraz za nejvyšší cenu, jaká kdy byla zaplacena v dražbě za výtvarné dílo.
Bližší pohled však spojitost ukazuje. Trumpovo rozhodnutí vyvolalo bouřlivou reakci muslimského světa, který usoudil, že mu bylo ukradeno třetí nejposvátnější místo islámu. Protesty si už vyžádaly lidské životy i raněné a radikální hnutí Hamás vyzvalo Palestince k ozbrojené intifádě.
Novým majitelem obrazu s názvem Salvator Mundi neboli Spasitel světa od italského renesančního mistra Leonarda da Vinciho je pak saúdskoarabský princ Bader bin Abdullah bin Mohammed Farhan al-Saud, který dílo vydražil za rekordních 450,3 milionu dolarů, tedy skoro 9,8 miliardy korun. A chce ho vystavit v metropoli Spojených arabských emirátů Abú Dhabí, v tamním nově otevřeném muzeu Louvre. Připomeňme jen pikantní "maličkost": právě saúdskoarabská královská rodina vládne nejkonzervativnější islámské zemi a prezentuje se jako ochránkyně dvou nejsvětějších míst islámu, Mekky a Mediny. Lze jistě lacině moralizovat, jak si s domnělou krádeží posvátného dědictví dělá starost Orient, zatímco Západu je osud spasitele spíš ukradený. Pokud ale někteří Češi oslavují Trumpa za vítězství realismu nad fanatismem a kroutí hlavou nad spasitelem v rukou Saúda, je asi namístě jedno malé evropské srovnání.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později