V Přerově si mohou oddychnout. Pokus eko­logické organizace Děti Země, aby se pozastavilo dobudování posledního úseku dálnice D1, neprošel. Děti Země se neúspěšně odvolaly proti výjimce ze zákona týkající se zásahu do biotopů se zvlášť chráněnými druhy živočichů, třeba batolcem červeným, křečkem polním či skokanem štíhlým. Pri­mátor Přerova Vladimír Puchalský bral spor dost osobně. Nechal po městě dokonce vylepit plakáty, ve kterých vyzýval občany, aby předsedovi Dětí Země Miroslavu Patrikovi vysvětlili, že dostavba výrazně zlepší vzduch v Přerově a občané se zbaví i hluku. A uveřejnil i Patrikovo telefonní číslo. "V mém žebříčku hodnot je zdraví každého Přerovana ceněno víc než zdraví křečka polního. Byť proti křečkům nic nemám," prohlásil primátor.

Shodou okolností podobný problém řeší aktuálně v Německu. Dostavba dálnice kolem bavorského Euerbachu se musela neplánovaně zastavit. Zjistilo se totiž, že si na stavbě udělal zimoviště právě křeček. A tento druh je v Německu chráněný, protože ho vlivem intenzivního zemědělství rapidně ubývá. Přemísťovat křečka, který se rozhodl pro zimní šlofík, je tedy trestné. I kdyby to bylo uprostřed dálnice. Bavorská stavba se tedy zpozdí do příštího jara, ale nikdo se v Německu příliš nebouří. Zpráva se dostala do rubriky zajímavostí a novináři hledají další případy, kdy podobně svéhlavý živočich přerušil dálniční dílo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.