Školství se stalo jedním z hlavních témat podzimních voleb do sněmovny. Zatímco v předchozích hlasováních se v horké fázi kampaně řešily především důchody či platby ve zdravotnictví, letos se strany předhánějí ve slibech, kolik peněz pošlou do školství. A to především na platy učitelů. ČSSD a lidovci by během příštích čtyř let rádi zvedli průměrný plat na více než 35 tisíc a v předvolební nabídce se najdou ještě odvážnější návrhy.
Jak zlepšit školy I.
Alespoň 20 miliard ročně
Jak bídně jsou nyní učitelé odměňováni, ilustrovala v debatě Ekonomu o školství ředitelka Gymnázia Na Zatlance Jitka Kmentová: "Když má absolvent pedagogické fakulty nastoupit, má v lepším případě u nás 22 620 hrubého. A co horšího, kolegyně po šesti letech praxe má základní plat jen 24, s osobním příplatkem 26 tisíc hrubého."
Právě vidina mizerného platu i v budoucnu je podle ekonoma z think-tanku IDEA při CERGE-EI Daniela Münicha důvod, proč se absolventi pedagogických fakult do školství nehrnou: "Ty nástupní platy jsou vlastně ještě relativně vysoké, protože každý absolvent vysoké školy nic moc nikde nedostane, a to ani na soukromém trhu. Problém je, že se za dalších 30 let praxe plat výrazně nezvýší. A to ti lidé vědí, spočítají si, že za 30 let budou mít 30 tisíc a že jinde jejich kamarádi ze školy budou mít už mnohem více."
Jak zlepšit školy II.
Podle Münicha potřebuje školství alespoň 20 až 30 miliard ročně navíc. Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl dodal, že dle srovnání zemí OECD by školství potřebovalo navýšit výdaje dokonce o 50 miliard ročně.
Šteffl ale zároveň upozorňuje, že programy politických stran by se rozhodně neměly redukovat jen na souboj o platy učitelů. "Školy se musí rozhodnout, zda vychovávat k poslušnosti, nebo ke zvídavosti. My jsme se ve ScioŠkolách rozhodli, že ke zvídavosti."
Jak zlepšit školy III.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později