Přestože sněmovní volby jsou až v říjnu, vítěze voleb už Česko vlastně zná: je jím předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odborová kampaň "Konec levné práce" po dvou letech vyústila v razantní navyšování minimální mzdy, růst platů ve státní sféře a nyní i výrazný tlak na soukromé firmy. A také v předhánění politických stran, kdo slíbí větší navýšení čistých mezd. "Po 25 letech si myslíme, že polštář levné práce tu byl už příliš dlouho. A my jsme netrpěliví," pohrozil Středula v první předvolební debatě týdeníku Ekonom.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý jen velmi mírnou nadsázku v debatě lakonicky doplnil: "Odbory ale už vyhrály minulé volby. Tato vláda byla totiž odborovým požadavkům velmi nakloněna. Odbory si vydobyly takové postavení, že jsou nyní v čele politického tlaku."
Dlouhého slova jsou dobře vidět v kampani stran před sněmovními volbami. ČSSD nejprve převzala původní odborářské heslo, ale v aktuální horké fázi kampaně ho dokonce vygradovala až do "války levné práci".
Byznys Echo
Postupně se přidaly i další strany, jen se liší v receptech. Ve velkém srovnání politických slibů Ekonom ukazuje, že nalevo od středu strany sázejí na zvyšování minimální mzdy a daňovou progresi. Napravo od středu se ozývá volání po nižších odvodech a snižování daní.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská však před mzdovým kvapíkem v debatě varovala: "Já bych od politiků čekala ne to B, jak mají růst mzdy, ale hlavně to A, jak změnit ekonomiku, abychom vůbec mohli mít vyšší mzdy."
Ať ve volbách hodíte hlas kterékoliv straně, nejspíše si polepšíte. Českou republiku ovládlo téma nízkých mezd a strany vymýšlejí, jakým způsobem přesvědčit voliče, že právě jejich politici jim zařídí stokoruny a tisícikoruny navíc.
Aktuálně nejpopulárnější hnutí ANO slibuje mírné snížení daně z příjmu a zaměstnanecký paušál, který sníží pojistné o 500 korun měsíčně. ČSSD navrhuje zavést výraznou daňovou progresi se sazbami od 12 do 32 procent, přičemž vyšší výdělky chudších by zaplatili ti s příjmem nad 80 tisíc korun. ODS chce patnáctiprocentní daň z hrubé mzdy a o dva procentní body nižší sociální pojištění. TOP 09 by srazila pojištění dokonce o osm procentních bodů. A další strany mluví podobnou řečí.
Jak zvýšit nízké mzdy I.
Netrpělivé odbory
Ne se všemi nápady politiků odborový předák Josef Středula souhlasí, ale o tom, že je čas "konce levné práce", nepochybuje. K odborové kritice nízkých mezd se připojuje i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý: "Lidé tu objektivně čekají růst mezd, protože se nám daří. Ale růst mezd musí vycházet ze zaměstnavatelského sektoru a zde je předmět sporu," obrací se Dlouhý ke Středulovi.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později