Vlastní raketový a kosmický program už mají i země nedávno ještě považované za rozvojové. Zejména ten severokorejský nepatří k nejpokročilejším. Přesto budí velký zájem, protože málokterý stát má v čele tak nebezpečného člověka, jako je Kim Čong-un.
Zatím poslední demonstrací síly severokorejských raket je test z letošního července, kdy země oznámila, že vypuštěná střela označovaná jako Hwasong-14 je schopná zasáhnout jakékoliv místo planety. To společně s nevypočitatelností posledního stalinistického režimu na světě vzbuzuje velké obavy − tím spíš, že malá, chudá a hladomory sužovaná Severní Korea se stala také jadernou velmocí. První test štěpné jaderné pumy provedla v říjnu 2006 a v únoru 2013 oznámila úspěšnou zkoušku termonukleární (vodíkové) bomby.
Stále lepší výkony
Američtí experti sice soudí, že jaderné nálože jsou zatím pro rakety moc velké, nevylučují však, že země má (nebo v nejbližší budoucnosti bude mít) k dispozici střely schopné doletět ze Severní Koreje na Aljašku. Většina odborníků se domnívá, že jde o dvoustupňovou střelu středního doletu startující z mobilních přívěsů, schopnou dopravit hlavici do vzdálenosti až 11 tisíc kilometrů. Podle oficiálních severokorejských zdrojů raketa 4. července po 39 minutách letu zasáhla předem určený cíl ve vzdálenosti 933 kilometrů od místa startu na základně Panghjon, když předtím dosáhla výšky 2802 kilometrů.
Mnohé nasvědčuje tomu, že oproti svým běžným zvyklostem tentokrát Korejci nepřehánějí.
Mnohé nasvědčuje tomu, že oproti svým běžným zvyklostem tentokrát režim nepřehání. To působí poněkud zlověstně − tím spíš, že střela mířila na Japonsko a dopadla do té části Japonského moře, kterou země vycházejícího slunce považuje za svou hospodářskou zónu.
Byl to letošní už jedenáctý test balistických raket a západní pozorovatelé znepokojeně konstatují, že střely předvádějí stále lepší výkony. Ještě horší zprávou ale je, že Severní Korea usilovně pracuje i na mnohem výkonnějších nosičích a že od velké mezikontinentální balistické rakety s jadernou hlavicí ji nejspíš dělí jen roky.
Dědictví sovětských Scudů
Severokorejský raketový a kosmický program je předmětem ještě přísnějšího utajení, než tomu bylo v někdejším Sovětském svazu. Dostupné informace proto jsou nerozlišitelnou směsí reality, propagandy, dezinformací a dohadů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později