Jak jdou dohromady měnový kurz a pneumatiky používané na závodech formule 1? Podle uznávaného experta Philippa Bacchetty to je dobré přirovnání, jak vysvětlit, kdy se rozhodnout pro pevný a kdy naopak pro plovoucí kurz. "Dle aktuálního počasí a jeho předpovědi si musíte vybrat, zda zvolíte pneumatiky na sucho, či na mokro. Dojeli byste na obou, ale jen na těch správně vybraných zvítězíte," vysvětluje příměr. "A jakmile se jednou rozhodnete, nezbývá nic než se s rozhodnutím sžít a závod dojet. Měnit pneumatiky během závodu je totiž dost obtížné," dodává.

Kdo nechápe složité modely, které Bacchetta propočítává, tak tohle pochopí zaručeně. A profesor vysvětluje, že tato jednoduchá pravidla lze aplikovat na jakékoliv měnové dobrodružství. Ať už to jsou krátkodobé intervence, nebo přistoupení k euru na mnohem delší dobu.

Měli jsme během těch tří a půl let, kdy Česká národní banka intervencemi oslabovala korunu, nasazeny ty správné pneumatiky, abychom vyhráli závod formule 1?

Pro mě byl český experiment mimořádně zajímavý, protože těch přechodů od pevného k plovoucímu kurzu či naopak není zas tak moc. A Češi se ty "měnové pneumatiky" vyměnit rozhodli, a to dokonce dvakrát. A vždy to bylo celkem zvládnuto. Takže z mého pohledu je to úspěch.

Je nutné zdůraznit, že odchod z kurzového závazku je vždy mnohem těžší, protože čelíte spekulantům, kteří sází na zhodnocení či znehodnocení měny.

Takže i když má závazek průběžně pozitivní dopad, nikdy se nevyhnete riziku problematického, či dokonce chaotického konce závazku. Podívejte se na zkušenost mého Švýcarska z roku 2015. Česko může být šťastné, že ten odchod zvládlo relativně klidně.

Zmínil jste švýcarskou zkušenost. Co tam bylo jiného oproti českému závazku?

Švýcarská centrální banka se potýkala s opravdu značným zhodnocováním franku. V Česku šlo primárně o nebezpečí deflace. Oba příběhy mají samozřejmě nějakou podobnost a i podobný lék, ale těch rozdílů je tam opravdu hodně a švýcarský problém byl nepochybně komplikovanější.

Vždyť také exit v lednu 2015 byl mnohem divočejší a frank oproti euru okamžitě vyskočil o desítky procent.

Dozvěděli jsme se něco nového po těchto intervenčních dobrodružstvích o kurzu jako měnovém nástroji?

Možná to bude znít jednoduše, ale tím hlavním ponaučením je, že v mimořádných situacích musíte dělat mimořádné věci. Měnit ony "měnové pneumatiky" není zdaleka tak jednoduché jako při reálných závodech formule 1.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.