Uvalení vazby na šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu a náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a následná rezignace ministryně Kateřiny Valachové jsou dosud největším skandálem českého sportu. Případ se týká údajných machinací při rozdělování dotací na podporu fotbalu, jedné z klíčových aktivit asociace. Spolu s Peltou a Kratochvílovou je navíc jako právnická osoba obviněna i samotná fotbalová asociace, které by mohl hrozit nejen zákaz přijímání státních dotací, ale i rozpuštění a zánik. Problémy s neprůhledným financováním fotbalu jsou dlouhodobé a ministerstvu ani sportovním klubům se zatím nepodařilo situaci změnit.
Dotace za podporu
Podobné podezření z machinací při rozdělování dotací na svazu se naposledy objevilo na jaře 2013. Bývalý předseda pardubického fotbalového svazu Vladimír Janata tehdy zveřejnil e-mailovu korespondenci mezi vlivným fotbalovým činovníkem Romanem Berbrem, který měl v té době na starosti regionální fotbalové dotace, a Janatovým nástupcem v čele pardubického svazu Michalem Blaschkem. Berbr rok před tím Blaschkeovi napsal: "Do pátku mně pošlete vybrané kluby zpět na můj mail. Vyberte jen ty spřízněné, a co vás volí. Celková suma musí být mezi 1,5−1,6 mil.," na což Blaschke odpověděl: "Zde jsou vhodné kluby, pokud jich má být méně, opravím obratem." Miroslav Pelta tehdy v reakci na zveřejněné e-maily prohlásil, že svaz "přijal opatření, aby se ta věc už nemohla stát", neoprávněné rozdělování dotací ale popřel. "Neznamená to, že peníze dostal někdo, kdo na ně neměl nárok, není to zneužití prostředků, ale aby se to rozlišovalo podle toho, jestli je někdo s námi, nebo proti nám, tak to není eticky korektní," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Veřejné stamiliony pro fotbal
Fotbalová asociace České republiky (FAČR) by letos měla pracovat s rozpočtem ve výši 962 milionů korun. Téměř dvě třetiny z této částky − celkem 625 milionů korun − měla přitom přislíbeny od vlády prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, což je o 251 milionů více než loni. Kluby o tyto peníze mohou žádat v celkem deseti dotačních programech rozdělených podle účelu. Například dotační program I je určen pro sportovní reprezentaci, program II pro mládež a program III pro činnost sportovních svazů.
Pro FAČR je nejdůležitější program V, určený na činnost sportovních svazů. V tomto programu dostane letos 384 milionů korun, které utratí za vlastní provoz − organizaci soutěží, činnost regionálních fotbalových svazů, administrativu a podobně. Druhou nejvyšší částku − 110 milionů − dostane asociace na podporu talentované mládeže, dalších 68 milionů na národní reprezentaci, 32 milionů na údržbu a provoz sportovních zařízení, 26 milionů na pořádání významných sportovních akcí a pět milionů na sportování veřejnosti.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později