Občas ho pálí boty, a pak musí vyrazit do světa. Ale rád se vrací domů. Jaroslav Zeman, majitel firmy Detoa na výrobu dřevěných hraček i komponentů do klavírů, jezdil v dětství s rodiči maximálně k Baltskému moři. V dospělosti a hlavně po otevření hranic si to náležitě vynahradil. Za obchodními partnery byl třeba v Japonsku, Číně, USA, Kanadě, Ázerbájdžánu či Kazachstánu. Ale zavítal i do Warnemünde a Rostocku, přestože měl tuto oblast spojenou se silným větrem, velkými vlnami a totální zimou. "Dnes jsou to velmi drahé lokality," říká.
Když Zeman vzpomíná na velice vzdálená mísa, kam musel kvůli byznysu, hned dodává, že se snaží takové cesty omezovat. Těžko totiž snáší dlouhé přesuny kvůli změnám času. Stává se mu, že nemůže celou noc usnout, a aby byl druhý den na obchodní jednání fit, řeší to prášky na spaní. A pak má ještě jeden recept: "Abych tam mohl fungovat, tak sportuju. Beru si věci a běhám venku. Snažím se to prorazit, nasadit rytmus, nehekat."
Sport považuje Zeman i ve svých 58 letech za všelék, kterého užívá nezřízeně, především v létě na horském kole a v zimě na běžkách v milovaných Jizerských horách, kde také bydlí. A když náhodou zamíří třeba na dovolenou na Kanárské ostrovy, tak i tam bere kolo. "Nejhorší to bylo na Tenerife, kde je terén nahoru dolů a vedro. Pálilo to tak, že jsem si cyklistickou helmu vystlal novinami, abych nedostal úpal."
Čína: Noc v pokoji anglické královny
Téměř před 20 roky, kdy ještě nebyla Čína pro Evropany, natož pro Čechy běžnou destinací, tam Jaroslav Zeman vyrazil za obchodem. A poprvé testoval nejenom neuvěřitelná jídla, ale i své schopnosti byznysmena.
"V rámci obchodu jsem dělal, že to jím každý den, ale moc dobře mi nebylo," vypráví při vzpomínce na předkrm, ve kterém byla hadí kůže. "Dole v Číně jedí opice, hady, žáby… Aby host věděl, že jsou čerstvé, mají je v restauracích v klecích a zabíjejí je těsně před úpravou."
Ovšem jednou hostitelům odřekl. "V restauraci hada zabili, vycedili z něj krev a vyndali žluč. Pila se jak krev, tak i žluč rozmíchaná ve sklence s vodkou. To jsem nedal." Přesto první kontrakt na vývoz mechaniky pro klavíry do Číny vzkvétal pět let a Detoa se dostala mezi takové vývozce, jakými byly třeba Škoda Auto nebo Vítkovice. "My z vesnice v Jizerkách jsme byli kolem roku 2000 v tuzemsku šestým největším exportérem do Číny," říká podnikatel.
Čína pro něj hlavně v začátcích byla zemí velkých překvapení. "V Kantonu neboli Kuang-čou jsem v hotelu listoval knihou hostů a mezi prvními tam byla zapsaná anglická královna a jako poslední novozélandský premiér."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později