Ty dobré většinou vyhrají. Ale většinou máme v hlavě obojí. Dobré myšlenky a špatné myšlenky. Dobré jsou ty, v které věříme a chceme věřit. A pak jsou ty druhé. "Je to nekonečná soutěž, které říkám SAMOZŘEJMĚ a ALE MOŽNÁ," říká v jednom ze svých nejlepších stand-upů americký komik Louis CK.
SAMOZŘEJMĚ musíme chránit lidi, a především děti, kteří mají alergii na ořechy. Musíme zajistit, aby se s nimi vůbec nedostaly do styku, protože by mohly zemřít. "ALE MOŽNÁ kdybychom na rok zavřeli oči, tak se problémů s alergiemi zbavíme jako lidstvo jednou provždy," říká Louis CK.
Mimikou i celou řečí těla dává publiku najevo, jak se mu jeho vlastní myšlenky nelíbí a hnusí. Ale jsou tam, jak několikrát opakuje, a je třeba s nimi bojovat. Třeba i s touhle: SAMOZŘEJMĚ že je jakékoliv otroctví hrozné a vždy, když byla zotročena celá jedna rasa, ať už černoši v novodobé Americe nebo Židé ve starověkém Egyptě, byla to hrozná a strašná věc. ALE MOŽNÁ že spousta velkolepých a úžasných skutků byla uskutečněna právě díky otrokům. Černoši kladli v Americe koleje pro železnice napříč kontinentem, Židé v Egyptě stavěli pyramidy.
Hrozné myšlenky, odporné a hanebné, zvláště vyslovené nahlas. Ale jak říká Louis CK, když nám na ostatních nezáleží, máme jako lidstvo neomezené možnosti. Zvlášť když jsou daleko. A netýká se to jen skutečného otroctví v pravém slova smyslu, ale i otrocké práce jako takové.
Díky otrocké práci v asijských továrnách můžeme kupovat famózní moderní technologie. "Každý máme možnost volby. Používat svíčky a jezdit na koních, a být tak o trochu lepším člověkem. Anebo nechat trpět lidi někde daleko, abychom si na záchodě mohli na telefonu prohlížet pitomá videa z YouTube," říká Louis CK.
Nic nového. Že spousta sexy produktů vzniká docela nesexy způsobem, není žádné tajemství. Ale zároveň ani to, že nad tím mhouříme oči. Chováme se jako vegan, který nesnese pomyšlení na nelidské podmínky, v nichž se chovají zvířata na maso. SAMOZŘEJMĚ že má pravdu, ALE MOŽNÁ bychom se měli ptát, proč nás o tom nepřetržitě informuje prostřednictvím mobilního telefonu, vyrobeného v nelidských podmínkách v továrně v Asii…
"Udělat svět lepším místem" je neoficiálním heslem Silicon Valley. Často vysmívaným a ironizovaným, ale v podstatě braným velmi vážně. Firmy jako Google, Facebook, Tesla nebo Uber se k této odpovědnosti samy hlásí. Jenže čím dál víc se ideály a přesvědčení míchají s byznysem a politikou. Naplno se o tom v posledních týdnech přesvědčil Uber, jehož službám dokonce řada "uvědomělých", ještě nedávno nadšených zákazníků vyhlásila bojkot.
Problémy se nevyhnuly ani české firmě Rohlík.cz, oblíbené a sexy hlavně pro městskou střední třídu. Šťára cizinecké policie, sama o sobě kontroverzní, však upozornila na méně hezkou věc: totiž že ve skladech firmy pracují špatně placení, agenturou dodaní zahraniční dělníci. Na sociálních sítích se okamžitě vyrojila řada statusů lidí, kteří kvůli tomu chtějí služby Rohlíku bojkotovat. Patetické a komické, obávám se.
Moralizování je v moderní civilizaci oblíbeným sportem. Každý má nějaký plán, jak učinit svět lepším, a také neodolatelné puzení přesvědčovat a školit o tom ostatní. SAMOZŘEJMĚ je to dobrá věc. ALE MOŽNÁ bychom v prvé řadě měli akceptovat, že v našem pohodlném "prvním světě" jedeme všichni. Začít u Uberu, Tesly nebo Rohlíku je snadné… ale k ničemu.