Ano, je to nepředvídatelný člověk s hrozným chováním, samolibý, bezohledný a nesnesitelný. A ano, možná právě díky těmto vlastnostem je tak úspěšný v budování nových firem. V tomto smyslu se v posledních dvou týdnech mluvilo o nejmenovaném podnikateli. Ten byl kvůli jisté kauze objektem zájmu médií častěji než jindy.
Ne že by to bylo něco nového. Léta se cituje výrok přičítaný hned několika autorům, že mezi šéfy amerických firem je víc psychopatů než mezi vězni v amerických věznicích. Minulý rok zveřejnil psycholog Nathan Brooks z Bondovy univerzity v Austrálii výsledky studie, podle které vykazuje 21 procent ze vzorku 261 vysokých manažerů velkých firem symptomy klinické psychopatie. V běžné populaci je jen jedno až čtyři procenta lidí se stejnými symptomy.
Někteří psychologové dokonce přišli s termínem "úspěšný psychopat". Tím označují člověka, kterému nevadí neetické a nemorální chování, pokud vede k prokazatelným výsledkům.
Důležitá, byť těžká otázka zní: Najmete takového člověka jako manažera firmy, kterou vlastníte nebo ve které jste jedním z investorů? "Ne!" je snadná odpověď, pokud na toto téma budeme jen abstraktně teoretizovat. Ale co když OPRAVDU budete potřebovat někoho úspěšného, kdo přinese výsledky? Možná si řeknete, že když jde o úspěch, měl by člověk umět přimhouřit oči. Řeči o etickém podnikání a morálce jsou jedna věc, ale čísla na výsledovce věc druhá. Když se firmě daří, každý rád přistoupí na to, že podnikání má mít svůj étos a vyšší smysl. Ale když jde do tuhého, stanou se z toho pro mnoho lidí jen prázdné řečičky. A také dobrý důvod, proč zaměstnat psychopata.
Posuňme tu otázku ještě dál. Řekněme, že vědci přijdou s lékem, který by z vás uměl udělat trochu lepšího člověka. Prostě vylepší některé vaše vlastnosti, řekněme tak o 20 procent. Po nasazení medikace budete empatičtější a odpovědnější. Budete víc myslet na druhé, třídit odpad, pouštět staré lidi v tramvaji sednout. Budete méně sobečtí. Lék nebude mít vedlejší účinky, ale změny ve vašem chování budou nevratné. Vaše osobnost se změní. Budete mít o takový lék zájem?
Připomíná to lacinou sci-fi, ale ne tak úplně. Už dnes lékaři dobře vědí, že některé léky, například na vyšší tlak či antidepresiva, mají vedlejší účinky, které se projevují mírnou změnou chování. Pacienti se pak například chovají méně nepředvídatelně, jsou méně ochotni riskovat, jsou společenštější. O chemii v mozku toho sice víme stále málo, ale nedá se vyloučit, že jakási "pilulka dobra" opravdu vznikne.
Filozofové Julian Savulescu a Ingmar Persson z Oxfordské univerzity dokonce soudí, že léky posilující morálku jsou pro lidstvo nadějí pro vyřešení civilizační krize. Svět nikdy nebyl tak blízko sebezničení, a to vinou celé řady hrozeb, například terorismu či klimatických změn. Jde výlučně o důsledky lidského chování. Savulescu a Persson v časopise Neuroethics uvedli, že tak jako dnes existují léky na podporu imunity, můžou vzniknout i léky posilující empatii a další dobré vlastnosti.
Zdá se vám to jako dobrý koncept? Je to vlastně takový zhmotněný sen lidí, kterým říkáme sluníčkáři. Většinou trochu s despektem. Ale to jen proto, že ta pilulka ještě neexistuje. Až ji začneme užívat, bude i termín sluníčkář plný porozumění a lásky.
Není moc velkým překvapením, že na výše položenou otázku v průzkumech naprostá většina lidí odpovídá "ne". Ano, všichni asi chceme být lepšími a laskavějšími lidmi. Ale z vlastní vůle, ne proto, že budeme každých dvanáct hodin polykat prášky.
Svobodná vůle je tím, čím se odlišujeme od zvířat. A patří k ní i svoboda chovat se jako pitomec a psychopat. Svoboda pracovat na vlastní zkáze. Bohužel. Léky nám v tomhle případě nepomůžou.