Lucie se ptá
Nervozita je při veřejných vystoupeních prakticky samozřejmostí. Kdo říká, že jí netrpí, přehání, nebo opravdu velké vystoupení ještě nezažil. Nejlepší řečníci takzvaných TED Talks prý cvičí své prezentace klidně i dvěstěkrát. Steve Jobs jich za život vystřihl před obrovským obecenstvem desítky a nervózní byl pokaždé, protože mu vždy šlo o to, aby publiku doručil sdělení se zamýšleným efektem. Jeho manželka Laurene vzpomíná, že před jednou důležitou prezentací na červnovém MacWorld v roce 2005 strávil týdny a týdny přípravou řeči a pak ji opakoval stále dokola před dětmi u snídaní a když chodil po domě. V den D pak nemohl najít klíče od auta a na vystoupení přišel pozdě. Ale jako vždycky − přesvědčil.
Kolega na mě "přehodil" důležité veřejné vystoupení, kterému budou přihlížet jak moji nadřízení, tak důležití klienti. Jsem vždycky hrozně nervózní. Jak se dobře připravit?
Radka Dohnalová odpovídá
Příprava začíná uvědoměním si, co je mým cílem a jaké myšlenky chci sdělit, kdo je v publiku a s jakým očekáváním přichází. Zefektivníme tím naši práci a předejdeme nedorozuměním. Druhým krokem je připravit si obsah a formu.
Obsah je o hlavních myšlenkách a jejich struktuře. Důležité je začít jasným definováním nejdůležitějších informací, které chceme, aby si divák odnesl. Druhým krokem je strukturovat informace tak, aby dodaly sílu našim myšlenkám. Strukturovat můžeme například podle otázek "proč−co−kdo−kdy−kde−jak" nebo v pořadí "situace−komplikace−rezoluce". Už Joseph Campbell studoval nejznámější příběhy v dějinách lidstva a našel strukturu, která je všechny spojuje. Jmenuje se "cesta hrdiny" a můžete ji také použít.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později