Na silvestra oznámila finská správa sociálního zabezpečení náhodně vybraným dvěma tisícovkám nezaměstnaných, že budou místo podpory pobírat takzvaný základní příjem ve výši 560 eur. To je o zhruba 150 eur méně než průměrná finská podpora v nezaměstnanosti, na rozdíl od ní jim ale základní příjem zůstane, i když si práci najdou. Nebudou dokonce ani muset dokazovat, že si zaměstnání hledají. Částka jim bude vyplácena dva roky bez jakýchkoli dalších podmínek.

Finského experimentu se účastní i další skupina dvou tisíc nezaměstnaných. Pro ně se nic nezmění a budou nadále pobírat podporu, o kterou ovšem v případě nástupu do práce přijdou. Výzkumníci budou chování obou skupin srovnávat a vyhodnocovat, jestli se potvrdí základní předpoklad experimentu: totiž že garantovaný měsíční příjem bez dalších podmínek zvýší motivaci nezaměstnaných k hledání práce. Autoři projektu se domnívají, že budou-li mít lidé za všech okolností jistotu základního příjmu, vezmou i hůře placenou práci a vylepší si tím svou celkovou měsíční bilanci. "Domníváme se, že by to mohla být významná pobídka, aby lidé přijímali zaměstnání alespoň na částečný úvazek," uvedla Marjukka Turunenová z finské správy sociálního zabezpečení pro německou stanici Deutsche Welle.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.