Nepopulární daňový triatlon odstartoval kontrolním hlášením. Po něm přichází elektronická evidence tržeb. Třetí disciplína − prokazování původu majetku − je ze všech nejostřejší. Oslovení občané budou muset finanční správě dokazovat, kde vzali na dům, kde byli na dovolené, kolik je stála i kolik třeba utratili za dárky.
K prolustrování majetkových poměrů vyzvou berní úředníci osoby, u nichž mají podezření, že rozdíl mezi nárůstem jejich jmění a vykázanými příjmy přesáhl pět milionů korun. Finanční správa bude takto prověřovat i lidi, které závistivý soused nebo konkurent z branže udá.
Příslušný zákon nabyl účinnosti 1. prosince. Nejde o nový předpis, ale o úpravy zákona o daních z příjmů a trestního zákona. Legislativní rada vlády i odborníci k nim měly výhrady, ale politická vůle byla silnější. Po dvou letech projednávání zákon protlačila.
Břemeno důkazů nese poplatník
Zvolená forma a zaměření pouze na daň z příjmů nesvědčí o koncepčním boji s daňovými úniky, zkritizovala právní úpravu, kterou vytvořilo ministerstvo financí, Komora daňových poradců. Od počátku návrh odmítala s tím, že se vymyká zásadám správy daní a narušuje základní ústavní principy. "Zákon může být nástrojem daňové šikany," varovala komora.
Záludný je nový zákon především v tom, že fakticky platí zpětně. Umožňuje prověřovat údaje hluboko do minulosti, přitom daňovému poplatníkovi žádný předpis dosud neukládal, aby si schraňoval všechny doklady a účtenky. Důkazní břemeno bude ovšem plně na něm. "Bude obtížné dokazovat, že jste před deseti lety zdědil peníze po babičce, pokud jste si neuchoval doklady. Jak budou lidé dokládat, že vydělali na kuponové privatizaci, když už nemají schované výpisy ze Střediska cenných papírů?" říká advokát a daňový poradce Jakub Hajdučík.
K lustraci od berňáku stačí podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění dotyčného a jeho příjmy přesáhl pět milionů korun.
Obává se, že zákon o prokazování původu majetku nepostihne profesionální podvodníky. "Ti si najmou odborníky, kteří poradí, jak z toho nejlépe utéct. Doplatí na to lidé, kteří si v okresním městě postaví trochu hezčí barák, sousedé je udají a berňák po nich bude chtít, aby prokázali, kde na to vzali. Jenom to, že vám někdo tyto otázky položí a musíte se s někým poradit, vám vezme čas a peníze," podotýká daňový poradce.
Oceňování majetku − velká neznámá
Finanční správa měla již před tímto zákonem dostatečné nástroje k tomu, aby prověřila majetek jednotlivce a případně z něj i stanovila daň, myslí si daňový specialista Petr Taranda. "Je to celé o tom, nakolik jsou finanční úřady již dnes schopny doměřit daň za situace, kdy je zřejmý nepoměr nárůstu jmění k výši přiznaných příjmů. Zákon však bez ohledu na to rozšířil zátěž poplatníka o povinnost označit zdroj příjmů, ze kterého byl pořízen určitý majetek, a současně správci daně doložit, z čeho zdroj vznikl," říká Taranda.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později